Gönderen Konu: Bonus Action Büyüler  (Okunma sayısı 1904 defa)

Kharnos

  • Hancı
  • - 19 -
  • İleti: 658
Bonus Action Büyüler
« : Ağu 07, 2019, 10:45:40 »

Bonus Action Olarak Yapılan Büyüler

Eğer yapılış süresi bonus action olan bir büyü yaptıysanız, veya oyundaki bir kabiliyet size bir büyüyü bonus action olarak yapma hakkı veriyorsa ve büyüyü bundan faydalanarak yaptıysanız, aynı tur içerisinde henüz kullanmamış olduğunuz action hakkınızla bir büyü daha yapabilirsiniz. Ama bu büyü bir cantrip olmalıdır.

Örnek 1: Misty Step (2. seviye) büyüsü kendiliğinden bonus action olarak yapılan bir büyü. Oynama sırası Warlock karakterimiz olan Galnos'ta. Galnos önce move hakkını kullanarak ilerledi, sonra da bonus action hakkını kullanarak Misty Step büyüsünü yaptı ve yakındaki bir noktaya ışınlandı. Geriye yalnızca action hakkı kaldı. Galnos bu hakkını kullanarak rakiplerinden birine bir Eldritch Blast (cantrip) gönderdi ve onu indirdi.

Galnos action hakkını kullandığı esnada yalnızca cantrip olan bir büyü yapabilirdi, çünkü aynı tur içerisinde bonus action kullanarak Misty Step büyüsünü zaten yapmıştı.

Örnek 2: Oynama sırası Sorcerer karakterimiz Blane'de. Düşmanlarıyla savaş hâlinde olan Blane bu turda quicken spell kullanarak iki büyü birden yapmayı planlıyor. Önce action hakkını kullandı ve bir Firebolt (cantrip) atarak rakiplerinden birini indirdi. Sonra move hakkıyla ilerleyerek önündeki engeli geçti ve üç yeni rakiple yüzleşti. Tam bu esnada quicken spell kabiliyetini kullanarak, yapılış süresi normalde 1 action olan Scorching Ray (2. seviye) büyüsünü bir bonus action olarak yaptı ve rakiplerinin üçünü birden kavurdu.

Blane bunu yapabildi, çünkü action hakkını bir cantrip ile sınırlı tutmuştu. Eğer action hakkıyla 1. seviye veya üstü bir büyü yapmış olsaydı, bonus action hakkıyla ikinci bir büyü yapma şansı olmayacaktı.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka