Gönderen Konu: Zaman Çarkı  (Okunma sayısı 2153 defa)

CalahanRedSky

  • Ortak
  • - 4 -
  • İleti: 88
Zaman Çarkı
« : Kas 01, 2009, 13:54:24 »
Zaman Çarkı, Robert Jordan'ın 12 ciltlik ve yaklaşık 10.000 sayfalık külliyatı dır.

Zaman Çarkı bir başka dünyanın döngüsel tarihindeki bir çağı anlatır. İyi ve kötü arasındaki sonu gelmeyen savaş tekrar başlamak üzeredir. Dünyayı ele geçirmeye çalışan Shai'tan (evet bizim bildiğimiz şeytan), asırlar süren topyekün bir savaş sonunda Lews Therin Telamon liderliğindeki erkek Aes Sedai 'ler tarafından bir "zindana" hapsedilir ve zindanı mühürlenir. Shai'tan, hapsedilmeden önce, erkek Aes Sedai 'lerin gücünün kaynağı olam saidin'i "lekeler" ve ilerleyen günlerde hepsinin delirmesine ve muhteşem güçleriyle yeryüzünün şeklini değiştirecek ölçüde yıkımlar yapmalarına sebep olur. Asırlar sonra küçük bir köyde, sıradan bir delikanlı olan Rand'ın ve arkadaşlarının hayatı korkunç yaratıkların saldırısı ve onu kurtaran Moraine tarafından sonsuza kadar değişir. Rand, Lews Therin Telamon'un yeniden bedenlenmesidir (Yenidendoğan Ejder) ve Karanlık Varlık serbest kaldığında onunla savaşmaya yazgılıdır. Arkadaslari Mat Cauthon ve Perrin Aybara'da Kirilistan onceki kisilerin yeniden bendenlenmesinden etkilenmistir.

Seri boyunca Rand'ın çobanlıktan dünyanın kurtarıcısı ve yıkıcısı olan Yenidendoğan Ejder'e dönüşümü ve dünyayı da beraberinde de dönüştürmesi anlatılır. Karakterler sayıca kalabalık, detaylı ve kendi içinde bir bütündür. Her birinin zihinlerinden geçenler ve dönüşümleri didik didik edilir. Toplum yaşamı, tarihinden giyim-kuşamına, davranış tarzından mimarisine kadar detaylarıyla tasvir edilir. Seri 12 kitaptan ibaret olsa bile eserdeki karekterlerin hikâyeleri ve aşırı sayidaki yan karekterler, bazen hikâyenin butunlugunu bozmakta. Hikayeyi saglikli takip edebilmek icin hizli okuyun veya zamanınız varsa tadını çıkarın.

Dipnot: Zaman Çarkı Serisi bir çok çevre tarafından fantastik edebiyatın gelmiş geçmiş en büyük eserlerinden olarak görülüyor.Ancak fantastik edebiyata yeni adım atacak okuyuculara bu seri ile başlamaları önerilmez.Zira hem kitabın ağır olması okuyucuyu soğutabilir,hem de bu kadar büyük bir eserin değeri türe aşina olduktan sonra daha iyi anlaşılabilir.

Serideki Kitaplar:

0.   Yeni Bahar (New Spring)
1.   Dünyanin Gözü (The Eye of the World)
2.   Büyük Av (The Great Hunt)
3.   Yenidendogan Ejder (The Dragon Reborn)
4.   Gölge Yükseliyor (The Shadow Rising)
5.   Göğün Ateşleri (The Fires of Heaven)
6.   Kaos Lordu (Lord of Chaos)
7.   Kılıçtan Taç (A Crown of Swords)
8.   Hançer Yolu (The Path of Daggers)
9.   Kışın Yüreği (Winter's Heart)
10.   Alacakaranlık Kavşağı (Crossroads of Twilight)
11.   Düş Hançeri (Knife of Dreams)
12.   Işığın Anısı (A Memory of Light)
Ideas never die!

CalahanRedSky

  • Ortak
  • - 4 -
  • İleti: 88
Ynt: Zaman Çarkı
« YANITLA #1 : Ağu 01, 2017, 21:40:45 »
12. kitapta bitirilemeyen seri 14. kitap sonunda nihayete erdirilebilmiştir. Ancak 12. kitabın yazımından sonra Robert Jordan'ın ölmesi üzerine Brendon Sanderson seriyi tamamlamıştır. Serinin ilk 12 kitabından sonra bu kişinin yazdığı son 2 kitap açıkçası o kadar tamamlayıcı olmamış; hayranlarında hayal kırıklığı yaratmıştır.

Yine de okumanız tavsiye edilir.
Ideas never die!

 

accordion-centenary