Gönderen Konu: Advantage & Disadvantage  (Okunma sayısı 1103 defa)

Kharnos

  • Narrator
  • - 21 -
  • İleti: 764
Advantage & Disadvantage
« : Eyl 24, 2018, 12:02:42 »
Advantage & Disadvantage
Avantaj & Dezavantaj

Bir ability denemesi, kurtarma atışı veya saldırı zarı atarken, bazı özel durumlar bu zarı avantajlı veya dezavantajlı olarak atmanıza neden olabilir (özel bir kabiliyet veya bir büyü etkisi gibi durumlar). Böyle bir durumda, zarınızı atarken fazladan bir d20 daha atarsınız. Eğer zarda avantaj sahibiyseniz, bu iki zardan yüksek olanını, eğer dezavantaj sahibiyseniz bu iki zardan düşük olanını kullanırsınız. Örneğin, eğer dezavantajınız varsa ve zarlarınızdan birisi 17, diğeri de 5 düşmüşse, siz 5 atmış sayılırsınız. Ama eğer avantajınız varsa ve bu sayıları atmışsanız, 17 atmış sayılırsınız.

Eğer bir zar atışı birden fazla durumdan etkileniyorsa ve bu durumların her biri zara avantaj veya dezavantaj getiriyorsa, ek olarak attığınız d20 zarına yenileri eklenmez. Örneğin, eğer iki farklı durumdan avantaj elde ediyorsanız, fazladan atacağınız d20 sayısı yine de birdir.

Eğer farklı durumlar tek bir zara hem avantaj, hem de dezavantaj getiriyorsa, ne avantajlı, ne de dezavantajlı sayılırsınız. Yalnızca tek bir d20 atarsınız. Birden fazla dezavantajlı duruma karşılık olarak yalnızca tek bir avantaja sahip olsanız bile bu böyledir. Böyle bir durumda avantajınız da, dezavantajınız da olmaz.

Avantaja veya dezavantaja sahip olduğunuz bir zarı atarken, eğer oyundaki başka bir kural size zarınızı tekrar etme hakkı veriyorsa (halfling ırkının Lucky özelliği gibi), attığınız iki zardan yalnızca birini tekrar edersiniz. Hangi zarı tekrar edeceğinizi siz seçersiniz. Örneğin, eğer bir halfling avantajlı bir zar atıyorsa ve zarlar 1 ve 13 olarak düştüyse, halfling Lucky kabiliyetini kullanarak 1 düşen zarını tekrar atabilir.

Avantaj kazandıran veya dezavantaja yol açan durumlar genellikle özel kabiliyetlerin kullanımı, özel hamleler veya büyüsel etkileridir. Inspiration da (bknz. Chapter 4) karakterinizin kişiliğiyle, idealleriyle veya bağlarıyla ilgili yapacağınız zar atışlarında size avantaj kazandırabilir. Bunlara ek olarak, DM de belirli bir durumun bir zar atışını olumlu veya olumsuz etkileyeceğine kanaat getirebilir ve bu zara avantaj/dezavantaj getirebilir.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka