Gönderen Konu: Evil Karakter Oyunculuğu  (Okunma sayısı 510 defa)

CalahanRedSky

• Awakened
  • - 4 -
Evil Karakter Oyunculuğu
« : Eki 27, 2009, 12:29:06 »
Her şeyden önce ilk olarak anlamamız gereken konu rol yapma oyunlarındaki kıstasların gerçek hayattan alınmış olmasıdır. Bu tabii ki oyunların oynandığı kültür ve ahlâki değerler kavramında değişiklik gösterebilir. Demek istediğim günümüz için iyi, kötü ve nötr karakterli insanlar kavramı neyse oyuna aktarılmış olan karakterlerin kıstasları da bunlarla ölçülmektedir. Örnek olarak; karakter bakımından kötü diye tabir edebileceğiniz bir insan sokakta insanlara omuz atarak, sürekli pis pis sırıtarak ve durmadan kavga çıkarmaya çalışarak dolaşmaz. O da hepimiz gibi düzgün kıyafetler içinde günlük yaşantısını sürdürür ve siz dış görünüş açısından onun nasıl bir karaktere sahip olduğunu tahlil edemezsiniz. (Bu konuda “insan sarrafı” diye tabir edilen insanları göz ardı ediyorum.) Bunun yanı sıra hiç kimse kendine iyi veya kötü kavramlarını kullanmaz. Kendiniz açısından düşündüğünüzde, herhangi bir gün kendinize “Ben ne kadar iyi bir insanım, sürekli iyilik yapıyorum ve hep insanlara iyilik yapmak geçiyor içimden” dediniz mi? (Bu zaten iyilik yapmakla alakalı bir konu da değildir.)

Bu konuyu açıklaması zordur; fakat şu şekilde değinebiliriz. İnsanların iyi veya kötü olmalarına en büyük etken kültür, karakter ve hayatları boyunca başlarından geçen olaylardır. Günümüz açısından konuyu değerlendirecek olursak bir insanı öldürmek kötülük sayılacak bir davranıştır ama o insanın bulunduğu ruh hali ve öldürüş şekli bu konu içinde çok önemlidir. Kötü diye tabir edebileceğiniz insan sadece karşısındaki insanı öldürmek onun için avantaj sağladığı için bunu yapabilir; nötr bir karaktere sahip insan da aynı durum içerisinde olabilir ama bunu kötü karakterli insan gibi soğukkanlılıkla ve rahatlıkla yapamaz. Anlayacağınız bunu yapma kararına varırken dahi birçok yönünden ele alır ve bir isteksizlik havası içerisinde gerçekleştirir. Eğer konuyu iyi bir insan gözünden değerlendirirseniz; bu insanın ancak isterik bir kriz geçirmesi gerekmektedir veya karşısındaki insanın kendi hayatına kastetmiş olması gerekmektedir.

Anlayacağınız üzere kötü adam elinde silahı sokakta terör estiren biri değildir. Kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden birisidir. Psikolojik sorunları olmadığı sürece zevk olsun diye insan öldürmez veya kötülük yapmaz.
Bunun yanı sıra daha önce de değinmiş olduğum gibi kültür ve tarih kavramları bu konu üzerinde çok etkilidir. İyilik ve kötülük kıstaslarını rol yapma oyunlarından birini oynadığınız için sadece adam öldürmekle kıyaslamayın. Örnek olarak; Orta Çağ Avrupası’nda insanlar cadı veya büyücü diye yaftalanarak yakılmaktaydı. Bu kültür çerçevesinde buna izin veren insanların kötü oldukları söylenemeyeceği gibi iyi oldukları da söylenemez. Bu o dönemin getirmiş olduğu kültür ve düşünce yapısında yapılan bir hareket biçimidir. Dönemin kanunları çerçevesinde insanlar asılabilir veya yakılabilir. Bu yöneticilerin veya halkın tamamının buna göz yumduğu için kötü olduğu anlamına gelmez.

Bizim kötü kavramını yanlış anlamamızın en büyük nedeni ise filmlerdir. Kötü insanları betimleyebilmek; daha net bir şekilde vurgulayabilmek için abartılı ögelerde çare aranmıştır. Bu ise bizim bilinç altımızda rol yapma oyunlarındaki kötü karakterlerin de bu şekilde olması yolunda bir izlenim uyandırma çalışması içerisindedir.

Demek istediğim rol yapma oyunlarında kötü karakter oynanmaya çalışılıyorsa; bu olabildiğince gizemli ve kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden bir insan portresi olmalıdır. Kötü karakterler aptal değillerdir; bu yüzden de yaptıkları şeyin yasal ve etik olmadığı bilinci içerisindedirler. Bundan dolayıdır ki; hareketlerini her zaman gizli veya komplike tutarlar. Kendilerini ele vermeyecek şekilde hazırlarlar. Eğer bir kötü karakter oynama gayesi içerisindeyseniz bunu kesinlikle unutmamalısınız. Zeka skoru 18 olan kötü bir karakter asla bir şehirde gündüz vakti korumaların ortasında bir insanı öldürmez. Bunun için daha komplike bir yol bulur ve izlerini silmeyi iyi bilir. Ayrıca daha önce belirtmiş olduğum gibi o insanın ölümü ona bir çıkar sağlayacaksa bunu yapar. Boş yere kendi kaynaklarını ve vaktini tüketmez. Ayrıca kendini de riske atmaz. Sokakta bir insan ona pis pis baktı diye tutup planlar yapıp onu öldürmeye çalışmaz.

Bunlar tabii ki benim oyunumda kullandığım kıstaslardır. Siz de kendinize farklı bir karakter yaratabilirsiniz. Umarım işinize yarar.

Son olarak benim nezlimde kötü karakter en çok insana yakışmaktadır. En az ise elf soyuna… Benim ilk oyunumda yarı-ork bir barbar karakteri yaratıp onu chaotic evil yapmayın. Bu gerçekten zamanında beni olduğu gibi sizi de gülünç duruma düşürür ve bu karakterin rolünü yapabilmek de gerçekten usta bir rol yapma oyuncusunun işidir. Mesela ben bu konuda yetebileceğimi düşünmüyorum…

Daha önce de söylemiş olduğum gibi umarım bu bilgiler sizin için işe yarar bir kaynak olur.
Ideas never die!

Vetrinus

• Loremaster
  • - 8 -
Ynt: Evil Karakter Oyunculuğu
« Yanıtla #1 : Kas 09, 2009, 14:04:01 »
Serkan'a teşekkür ediyorum paylaştığı yararlı gözlemi için. Ben de bir kaç küçük ekleme ve ufacık bir konuda düzeltme yapmak istiyorum. Evil karakterini hep "öldürmek" ya da "öldürmemek" eylemiyle örneklemiş, bahsettiği örneklemeklerde gözümde hep, "evil bir kiralık katil" canlandı. Bir karakter o veya bu şekilde öldürme eyleminde bulunabiliyorsa (combatları ayrı tutuyorum çünkü orada serkan'ında belirttiği gibi cana kasıt var) zaten o karakterin psikolojisi bozuktur. Evil bir çiftçi de olabilir, tüccar da, birisine kapıyı açmayarakta kötülük yapmış olursunuz, arkanızı dönüp giderekte. Yani bizler evil bir karakteri oynarken, planlı ya da plansız, kusurlu ya da kusursuz cinayet işleyebiliyorsak, evil olmamızın yanına bir de en azından kendi için çalışan ''kiralık katil'' sıfatı eklenmiş olur. Bir düzeltmede "kötü karakterler aptal değildir; bu yüzden de yaptıkları şeyin yasal ve etik olmadığı bilinci içerisindedirler"kısmına olacak. Her mesleğin, her işin kendi içinde bir etiği vardır. Bu yüzden yasal olmayan bir şey "etik" değildir diye bir kısıtlama koyamayız. Çünkü yasaları belirliyenlerle, yasayı çiğneyenler aynı konumda değildir ve onların arasında bir etik zaten olamaz. Mesela Gabriel gibi bir adam, kendi meslektaşını ortada bir şey yokken zevk olsun diye öldürdüğünde, bu yapmış olduğu eylem, halk, devlet görevlileri gibiler tarafından, suç işlemiş, kötülük yapmış gibi kavramlarla isimlendirilirken, Gabriel ile aynı meslekten olan biri buna "etik" davranmadı diyebilir. Herkese sevgiler.
J'alre

CalahanRedSky

• Awakened
  • - 4 -
« Yanıtla #2 : Kas 11, 2009, 03:54:57 »
Bilgilendirmen için teşekkür ederim Vetrinus. Biraz öldürme üzerine örnek vermiş olduğumu ben de farkettim. Bu konuda iyi olmuş yazı yazman; fakat etik konusuna gelirsek bu biraz tartışmalı olabilir. Senin Gabriel örneğinde verdiğin şeyin karşılığı deontoloji (meslek ahlakı) dir. Toplumun genel ahlak kavramına etik değerler diyebiliriz. Yasal olmayan birşey etik olabilir veya yasal olan birşey etik olmayabilir. Bu konuda sana katılıyorum ama benim orada anlatmak istediğim şey "evil" karakterli bir insanın bu tarz kaygılar taşımayacağı olgusudur ve eylemlerinde bunları göz ardı edebileceğidir. Belki "yasal ve etik" ibaresi yerine "yasal veya etik" ibaresini kullanmış olsaydım daha doğru olurdu ama eğer etik kelimesinin yanlış olduğunu tartışıyor olacaksak bu konuda seninle aynı fikir çerçevesinde buluşamadığımı üzülerek belirtmek isterim.

Eklemelerin ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
Ideas never die!

Vetrinus

• Loremaster
  • - 8 -
« Yanıtla #3 : Kas 12, 2009, 21:02:26 »
Ben de sana teşşekkür ederim, bu kelimeyi biraz daha araştıracağım. Lakin emin olduğum bir şey varsa, "etik"kelimesinin tam karşılığı "ahlak"değildir, aralarında çok ince bir çizgi vardır. Dediğim gibi ben daha detaylı bir şekilde araştırmaya devam edeceğim. Bu arada benimle aynı fikirde olmadığına üzülme, hayatımız boyunca bu böyle oldu zaten(Seninle olan hayatımız), ayrıca bu güzel bir şey, herkes aynı fikirde olursa gelişim olmaz. Özetle, tartışmaya ve gelişmeye devam, sevgilerle :)
J'alre

CalahanRedSky

• Awakened
  • - 4 -
« Yanıtla #4 : Kas 21, 2009, 03:03:15 »
Etik (Ahlâk) veya en yalın tanımıyla töre bilimi. Etik terimi Yunanca ethos yâni "töre" sözcüğünden türemiştir. Aksiyoloji dalı olan etik, felsefenin dört ana dalından biridir. Yanlışı doğrudan ayırabilmek amacıyla ahlâk kavramının doğasını anlamaya çalışır. Etiğin batı geleneği zaman zaman ahlâk felsefesi olarak da anılmıştır. Türkçe ahlâk bilimi olarak da anıldığı olmuştur. Ayrıca Türkçe'de etik sözcüğü ahlâk sözcüğüyle eş anlamlı olarak da kullanılır. Halkın kendi kendine olusturdugu hiçbir yazılı metine dayanmayan kanunlara Etik Kanunları denir. İnsan davranışının etiksel temelleri her sosyal bilime yansır: antropolojide bir kültürün bir diğeriyle ilişkilendirilmesinde yer alan karmaşıklıklar yüzünden, ekonomide kıt kaynakların paylaştırılmasını içerdiği için, politika biliminde (siyâset bilimi) gücün tahsîsindeki rolü nedeniyle, sosyolojide grupların dinamiklerinin köklerindeki yeri itibariyle, hukukta etik yapıların ilke ve kanunsallaştırılması nedeniyle, kriminolojide etik davranışı öven etik olmayan davranışı kötüleyen hali ve psikolojide de etik olmayan davranışı tanımlayış, anlayış ve tedâvi edici rolüyle mevcuttur.

(vikipediden alınmıştır.)

Bunun yanı sıra bizim derslerde işlediğimiz kadarıyla etik ile ahlâk arasında söylemiş olduğun gibi ince bir ayrım var. Bizim kabul ettiğimiz etik kelimesi ahlâki değerleri ve meslek disiplinlerindeki adaleti kapsayan bir terim olarak ortaya çıkıyor. Birçok alt başlığı bulunuyor ve kapsamlı bir araştırma gerektiriyor. Sadece söyleyebileceğim etik kelimesinin herhangi bir yazılı kanunla uzaktan yakından alakası bulunamaz ama birçok noktada birbirleriyle örtüşürler. Çünkü ilk yazılı kanunlar da etik değerler üzerine kurulmuşlardır.
Ideas never die!

Vetrinus

• Loremaster
  • - 8 -
« Yanıtla #5 : Kas 22, 2009, 14:28:39 »
Teşekkür ederim, evet söylediğin gibi kapsamlı bir araştırma gerekiyor, girdikçe uzayan bir yol.
J'alre

Meldor

• Traveler
  • - 6 -
  • "Asla bensiz içmesin."
« Yanıtla #6 : Ara 19, 2010, 23:38:13 »
Vay be! Neler varmış burda neler. Sayenizde yeni bir şeyler öğrendim arkadaşlar. Teşekkür ederim.

Diğer konularda da birikimlerinizi aktarırsanız seviniriz. ;)
Scimitar

Vetrinus

• Loremaster
  • - 8 -
« Yanıtla #7 : May 05, 2011, 13:40:04 »
"Etik (Ahlâk) veya en yalın tanımıyla töre bilimi. Etik terimi Yunanca ethos yâni "töre" sözcüğünden türemiştir."
Bu güzel başlığın altındakileri tekrardan okuyordum, ben de biraz deşmek istedim bu kelimeyi. Alıntı yaptığım kısma ekleme yapmak istedim sevgili dostum Calahan:

"eíōtha(Antik Yunanca): Alışkanlık edinmek, alışmak. > éthos(Antik Yunanca): Örf, adap, ahlak, töre. >  ethikós (Antik Yunanca): Ahlaka ilişkin. > éthique (Fransızca) Ahlak, ahlaki." Bu güzel ve önemli kelimenin süreci bu olmuş. Araştırdığın, benim araştırmama vesile olduğun ve bu güzel zihin jimnastiğini benimle yaptığın için teşekkür ederim Calahan.

Kaynakça: www.nisanyansozluk.com
J'alre