Gönderen Konu: Ghared of Ubiel  (Okunma sayısı 157 defa)

Kharnos

  • Narrator
  • - 20 -
  • İleti: 745
Ghared of Ubiel
« : Nis 23, 2015, 13:32:43 »
Click to see the original size.

Ghared of Ubiel

Ghared, Sumenand’ın doğusundaki uzak diyarlarda, derin ve karanlık bir vadinin dibinde gizli olan kadim şehirleri Thernysia’nın büyük bir coğrafi çöküntü sonucunda yerle bir olmasından sonra diyarların yüzeyine yayılmış olan Xeph’lerden birisidir. 1268 yılında meydana gelmiş ve anayurdunu kayaların altında bırakmış bu korkunç çöküntüyü, yaşı gereği çok az hatırlamaktadır.

Thernysia şehrini terk ettikten sonraki ilk dönemlerde bir arada kalmayı başarmış olan Xeph’ler, kendi ırklarına uygun bir yaşam alanı arayışına girdiler. Sumenand ovalarını geçip, Asuan’ı da geride bırakarak devasa bir çöle geldiklerinde, kendi aralarında fikir ayrılığına düştüler. Xeph’lerin büyük bir kısmı, Asuan ve çevresine dağılarak derin ve karanlık vadiler aramayı önerirken, Asuan’ın çevresinde gezinmenin çölde yürümekten daha iyi olmadığını düşünen bir grup Xeph de çölün etrafını dolanıp geçerek Escova’ya, oradan da Saren’e varmayı hayal etti.

Önlerinde uzanan Asuan Çölü’nün, ve bu çölün tam orta yerinde bulunan Ateş Denizi’nin çevrede ne gibi tehditler oluşturduğunu tam olarak bilmeyen Xeph’ler, kısıtlı seyahat deneyimleriyle çölün etrafındaki savanlardan ayrılmamaya çalışarak yürüdüler. Savanlarda güvende olacaklarını düşünüyorlardı. Fakat bu otlaklar, yiyecek arayışı içerisinde çölün sınırlarına kadar sürüklenmiş olan bir canavarın, Sürünen Kıyamet’in avlanma alanıydı.

Koyu renkli ve kalın kabuklu devasa çöl böceği öyle hızlı ve korkunç saldırdı ki; Xeph’lerden birkaçı Sürünen Kıyamet’in kucağına çaresizce düşerken, onun kıskaç darbelerinden kaçabilmeyi başarmış olan diğer Xeph’ler de çil yavrusu gibi etrafa dağılarak panik içerisinde, rastgele yönlere doğru koşmaya başladılar.

Devasa canavarın yarattığı korkuyla hızla kaçmayı başlayan Ghared, bir süre sonra güneye doğru tek başına koşmakta olduğunu fark etti. Durup geriye bakınca, korkunç böceğin gazabından kurtulmuş olan Xeph’lerin bir araya toplanmayı başarmış olduklarını gördü. Fakat yoldaşları ve kendi ebeveynlerinden oluşan bu grup kuzeye, çölün merkezine, yani yanlış yöne doğru koşmaktaydılar. Bir tepeciğin arkasına yatarak olduğu yerde saklanma cesaretini gösteren Ghared, Sürünen Kıyamet tarafından yakalanmış olan yoldaşlarının acı kaderini izlerken henüz on yaşındaydı.

Yakalamış olduğu Xeph’lerle işini çok hızlı bitirmiş olan canavar, birkaç dakika önce kum tepeciklerinin ardında kaybolmuş olan kafileyi, insanın kanını donduran yavaş ve kendinden emin adımlarıyla takibe aldı. Bir süre sonra da gözden kayboldu. İşte o zaman Ghared, yoldaşlarına ve ailesine ulaşmanın artık mümkün olmayacağını anlayarak, gözyaşları içerisinde güneye doğru koşmaya devam etti. Yaşadığı acıdan ve kederden ötürü açlık ve susuzluk dinlememişti. Belki de bu sayede; tuhaf giyinen, maske takan ve silah taşıyan adamların bulunduğu, kayalar üzerinde bulunan gizli bir çöl kampına varıncaya kadar hayatta kalabilmeyi başardı.

Yüksek kayalar üzerindeki güvenli kamplarından, ufukta belli belirsiz görünmüş olan meşhur canavarın neden hareketlendiğini anlamaya çalışan Kum Adamlar, birkaç saat sonra önlerindeki bir tepenin ardından belirerek kendilerine doğru koşmakta olan bir çocuk görünce, bir an bile düşünmeden onu kurtarmak için kendilerini çölün tehlikeli kumları üzerine attılar. Kum Adamlar, benzerini hayatlarında ilk defa gördükleri bu tuhaf çocuğu bulduklarında, çocuk perişan hâldeydi.

Kum Adamlar tarafından kurtarılan Xeph, yarı baygın bir biçimde kuzey yönünü işaret etmeyi başararak, kendi kafilesinden yirmibeş kişinin Kum Adamlar tarafından kurtarılması ile sonuçlanıp kayıtlara geçecek olan “1270 Koşusu” adlı operasyonu başlatacaktı. Lâkin Ghared’in ailesinden hiçbir iz yoktu.

Şartlar gereği uzunca bir süre çölde ikamet etmek zorunda kalan Ghared, bölge güvenli hâle gelince Escova’ya getirildi. Ghared’in o an itibariyle artık tek bir amacı vardı. Bir Kum Adam olmak, ve kendilerine ait hiçbir iz bulunamayan ailesinin ve diğer kayıp Xeph’lerin izini sürmeye devam etmek.

Ghared on yılı aşkın süredir kum pelerin giymekte ve Ateş Denizi'nin çevresinde gezinmektedir.

Başa Dön
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka