Gönderen Konu: Antuan Nightshade  (Okunma sayısı 492 defa)

Kharnos

  • Narrator
  • - 21 -
  • İleti: 760
Antuan Nightshade
« : Ağu 12, 2011, 03:14:37 »
Click to see the original size.

Antuan Nightshade

Son yıllarda edinmiş olduğu arkadaşlar ve yaptığı tehlikeli yolculuklarla adından söz ettirmiş olan, kadınların yüreğini hoplatacak bir dış güzelliğe ve savaşçıları kıskandıracak bir kılıç ustalığına sahip Antaran soylusudur.

Antuan Nightshade, Etheron Adası'nın küçük ve şirin bir yerleşimi olan Antaran'daki soylu Nightshade ailesinin genç evladıdır. Aslen Rodan'lı olan Nightshade'lerin bir üyesi olan Edarion Nightshade, soyunun yüzyıllardır yaşamakta olduğu Rodan'dan onbeşinci yüzyılın ilk çeyreğinde kendi ailesi ile birlikte ayrılıp Etheron Adası'na yerleşmiştir. Hoşgörüsü ve sağduyusu ile tanınmış olan Edarion Nightshade'in bu ani ve beklenmedik kararının nedeni bilinmemektedir. 1461 yılında Antaran'da doğmuş olan Antuan, yine burada doğmuş olan Arimon Nightshade'in oğlu, Edarion Nightshade'in de torunudur. 1485 yılına kadar olan bütün hayatını Antaran sınırları içerisinde, Rodan'da halen varlığını sürdürmekte olan Nightshade'lerden uzakta geçirmiştir.

Antuan'ın annesi Serena, o daha küçük bir çocukken beklenmedik bir biçimde bu dünyadan göç etmiştir. Bu beklenmedik kayıp Antuan'ı derinden etkilemiş, talihsiz çocuğun bakımı böylece babası Arimon'a kalmıştır. Annesinin yokluğunda otoriter bir babanın himayesinde büyümek zorunda kalan Antuan için ilk başlarda buna alışmak zor olsa da, küçük çocuk bir şekilde yeni hayatına ayak uydurmayı başarmıştır. Serena'nın ölümünden sonra iyice içine kapanmış ve keçileri kaçırmanın eşiğine gelmiş olan Arimon'un çocuğuna olan davranışları da şefkatten yoksun olmaya başlayınca Antuan yalnızlığı tatmaya başlamış, bu hayat onu çok çabuk bir biçimde büyümek zorunda bırakmıştır. Arimon, stresli hayatından kaçabilmek için zamanının önemli bir bölümünü yabanda avlanarak geçirmeyi seçmiş, kendisinin yokluğunda Antuan'ın bakımı ile ilgilenmeleri için hizmetkârlar ve hocalar tutmuştur. Bu kişiler arasında Antuan'a en düşkün olan (ve çocuğun üzerinde büyük iz bırakmış olan) kişi, Nightshade hizmetkârı Malius olmuştur.

Antuan altı yaşını bitirdikten sonra Nightshade evinin sınırları içerisinde özel hocalardan ders almaya başlamıştır. Asalet ve görgü kuralları, genel kültür, tarih, coğrafya, mimari, mühendislik ve de aralarında en önemlisi olan, Nightshade ailesinin en büyük meşguliyeti durumundaki ticaret gibi konularda sıkı eğtimler almış, bunların arasında sevmediği dersler de bulunmasına rağmen hepsini temel olarak öğrenmek zorunda kalmıştır. Eğitimini ergenlik çağının sonuna kadar sürdürmüş olsa da, on yaşından itibaren hayatına girmiş olan başka bir uzmanlık alanı çok daha fazla ilgisini çekmiş ve onu akademik konular üzerine daha fazla eğilmekten alıkoymuştur. Antaran'ın askeri güçlerine eğitmenlik yapmakta olan ve Arimon'un özellikle tutmuş olduğu savaş sanatları ustası Oriseus, Antuan'a hem kılıç hem de savaş stratejisi dersleri vermeye başlamıştır. Böylece küçük çocuğun ilgisi bu alana kayacak ve akademik eğitimine olan ilgisi zaman içinde azalacaktır. Antuan'ın her geçen gün biraz daha fazla zaman geçirmeye başladığı Oriseus, böylece genç soylunun hayatında tıpkı Arimon ve Malius gibi önemli bir iz bırakmıştır.

Antuan'ın kılıçtaki kabiliyeti, henüz ergenlik çağındayken bir Antaran askerine denk haldedir. Bu gelişmeyi hem kendi hırsına hem de hocası Oriseus'un ustalığına borçludur, fakat Antuan gerçek bir savaş veya mücadele görmemiş olduğu için yeteneğinin ne ölçüde olduğunu anlayacak durumda değildir. Aynı dönemlerde Arimon artık onun büyümüş olduğuna karar vermiş ve onu iş hayatının içine atmıştır. Nightshade ailesinin genç evladı, en büyük geçim kaynakları olan üzüm bağları, şarap üretimi ve ticaretinde gönülsüzce de olsa çalışmaya başlamıştır. Daha sonra zamanla ticareti sevmeye başlamış ve ailenin işlerinin önemli bir bölümünü üstlenmiştir. Kılıç eğitimine olan arzusu hiç dinmediği için bütün boş vakitlerini yaşlı Oriseus ile egzersiz yaparak geçirmeye devam etmiş, fakat hocalık ücretini kendi cebinden ödemeye devam etmek zorunda kalmıştır.

Antuan, yirmidört yaşına bastığı 1485 yılına kadar Antaran sınırları içerisinde rutin bir hayat yaşamıştır. Yaklaşık on yıl boyunca babası Arimon'un gözetiminde Nightshade evinin ticari işleriyle uğraşmış, en büyük eğlencesi ticaretteki en büyük rakipleri olan Beirgis evi ile yarışmak ve onları alt etmeye çalışmak olmuştur. Baba-oğul pek çok kez bunu başarmışlardır ve Antuan da kendine ait ciddi bir servetin sahibi olmuştur. Hep bir hobi olarak kalan kılıç kullanma ve savaş stratejileri eğitiminde gelmiş olduğu son nokta, askeri disiplin almış rütbeli bir askerle artık aynı seviyeyededir. Bu yönden kendine oldukça güvenmeye başlamış olduğu için, artık sıkılmaya başladığı savaş eğitimine bu yaşında son vermiştir. Yaşı ilerlemekte ve olgunlaşmakta olan Antuan'ın artık yeni arzuları vardır. Bir yanda Antaran'da yaşamadığına emin olduğu güzel bir kadın ile tanışmanın ve onunla evlenmenin nasıl olacağını düşünmeye başlamıştır. Genç soylunun içine dert olan şey, bu yaşına kadar Antaran'ı terk etmesine izin verilmemesi olmuştur. Etheron Adası'nda gidebileceği, ya da gitmesi gereken başka hiç bir kapı yoktur. Ailesinin kökenlerinin bulunduğu Rodan'a gitmeye cesaret edememiştir, çünkü oradaki akrabaları ve kuzenleri hakkında iyi şeyler duymamıştır. Yine de Rodan gibi yüksek kulelerin ve parlak zırhlı şövalyelerin korumakta olduğu görkemli bir şehri görmeyi her zaman istemiştir. Belki de aradığı kadın oradadır. Lâkin Antuan'ın gitmeyi başarmış olduğu en uç sınır, Antaran'ın yarım saat açığındaki koruluklardan ve piknik alanlarından ibarettir. Parası, eğitimi ve kılıç ustalığı vardır, ancak gitmek için özgüveni yoktur.

Mesafeli ve sert üsluplu babası Arimon ile yaşamak bazen zor olsa da buna alışmış olan, Antaran'daki yaşamını rayına oturtmuş olan ve her geçen gün gelecek ile ilgili daha fazla plan yapan Antuan'ın hayatı, aynı yıl içerisinde, 1485'in ilkbaharında yaşanan bir dizi korkunç olay ile altüst olmuştur. Nightshade evinin efendisi Arimon, kapısındaki hain uşaklar tarafından yatağında öldürülmüştür. Bu korkunç ihanetin mimarı olan çete Nightshade evini yağmalamak ve onca yılda kazanılmış olan serveti kaçırmakla meşgulken Antuan'ın odasının kapısı genç soylunun üzerine kilitlenmiştir, fakat genç soylu bu sırada yalnız değildir. Bu olayların başlamasının hemen öncesinde, Nightshade malikanesine tesadüfi bir ziyaret yapmış olan bir dost, belki de dakikalar içerisinde babası ile aynı kaderi paylaşacak olan Antuan'ın hayatını kurtarmıştır. Bu dost, Anroth Hırsızlar Loncası'nın halka üyesi olan Aramil adlı casus elftir ve Antuan'ın kapısı üzerine kilitlendiği sırada elf de içeride onunla birliktedir.

Casus Aramil'in becerileri sayesinde iki yoldaş kilitlendikleri odadan çıkmış, Arimon'un feryatları eşliğinde yağmalanıp dağıtılmakta olan malikaneden kaçmış ve gecenin karanlığında kaybolmuştur. Olayın şokunu üzerinden atamamış -ve uzun bir süre de atamayacak- olan Antuan, kendisini öldürülmekten kurtarmış olan Aramil'in peşine takılarak onun geldiği yer olan başkent Anroth'a kaçmak zorunda kalmıştır. Bütün hayatını ve umutlarını az önce yitirmiş olmak, evinden geriye kalanları ve ölmesi gereken onlarca adamı da arkasında bırakmış olmak Antuan'ın hayatı boyunca kabullenemeyeceği bir şey olacaktır. Antuan kendisini arayacak olan hainlerden saklanmak zorunda kalacağı bir hayata doğru koşmaktadır, hem derinden yaralanmış hem de öfkelenmiştir. Aramil'in himayesi altında güvende olacağına inansa da hiç tanımadığı karanlık bir dünyaya, Anroth'un yeraltı dünyasının kucağına doğru ilerlemektedir ve artık hiç kimseye güveni kalmamıştır.

Artık bu dünyada olmayan Arimon'un eski bir dostu olan Aramil, genç soylunun güvenliğini bizzat sağlayabilmek için onu daima kendi çevresinde tutmuştur. Antuan, kendisine dost olarak tanıtılan kişilere dahi güvenmemiş, şüpheli görünen herkesi düşman olarak sınıflandırmış, gittikçe artmaya başlayacak olan bir paranoyaklığın esiri olmaya başlamıştır. Aklını başına toplayana ve intikam planlarını sağlamlaştırana kadar Aramil ile birlikte yolculuk etmeye, diğer bir deyişle uzaklaşmaya karar vermiştir. Nightshade malikanesindeki korkunç olay hâlâ gözlerinin önünden gitmemiştir ve Antuan bu işin sorumlularını bulup yok etmeye yemin etmiştir.

Antuan, Aramil ile bir araya geldikten sonra elfin yoldaşları konumunda olan Calahan, Gethro ve Zengal ile yolculuk etmeye başlamıştır. Antuan kendisi için hem bir kaçış, hem de bir toparlanış olan bu zorlu yolculuklara ayak uydurmakta güçlük çekmiş, sayısız tehlikeler atlatmış ve pek çok kez kılıcını çekerek savaşmak zorunda kalmıştır. Kılıcını çektiği kişilerden birisi de yan yana yürümekte olduğu Gethro adlı insan olmuştur. Yolculuklar sırasında bu iki adam arasında ciddi bir anlaşmazlık yaşanmış ve Antuan bu adama düşman gözüyle bakmaya başlamıştır. Antuan'ın bu öfkesi Anroth açıklarında bir düellonun başlamasına sebep olmuştur. Gethro da Anroth'lu bir bir silahşördür fakat düelloyu kaybetmiştir ve Antuan tarafından öldürülmüştür.

Antuan, yeni yoldaşlarıyla çıkmış olduğu yolculuğun ileriki safhalarında, gruba önderlik etmekte olan Calahan adlı zalim görünüşlü adamın, Nightshade malikanesine yapılmış olan saldırının mimarı olduğunu öğrenmiştir. Bu yolculuk sırasında yoldaşların hepsi, Calahan'ın korkunç planlarının devamına bilmeyerek de olsa dahil olduklarını ve aslında karanlık güçlerin faydasına çalışmakta olduklarını öğrenmişlerdir. Babasının, hayatının ve umutlarının katili olan, ayrıca kendisini ve yoldaşlarını bir kukla gibi oynatmakta olan korkunç adam ile yan yana yürümekte olduğunu öğrendiğinde öfkesi kat kat büyümüştür fakat ilk etapta bu öfkesini bastırmak zorunda kalmıştır. Bunun sebebi Calahan'ın ölümcül güçlere sahip olduğu bilinen tehlikeli bir savaşçı olmasıdır. Antuan, hiçbir şekilde açık vermeyen ve güçlü müttefikleri tarafından her daim korunmakta olan bu adamdan ilk etapta çekinmiştir ve en uygun fırsatı kollamaya karar vermiştir. Ondan intikam alabilmek için sinsice onunla yürümeye devam etmiş, her anını onunla karşılaşacağı sahneye hazırlamış ve bu sebeple uykuları kaçmıştır. Fakat 1485 yılının sonlarına doğru beklenmedik bir gelişme yaşanmıştır. Calahan Redsky, Symourne Dağları'nın eteklerinde, yoldaşlarını tehlikeli bir durumda yüzüstü bırakarak ortadan kaybolmuş, bir daha da izine rastlanamamıştır.

Antuan Nightshade, Calahan'ın ortadan kayboluşundan sonra Aramil ve Zengal ile birlikte Anroth'a dönmüş ve bir süre orada kalmıştır. Anroth'ta geçirmiş olduğu zaman zarfında, babası Arimon hakkındaki bazı önemli gerçekleri tesadüfi bir biçimde öğrenmiştir. Edinmiş olduğu bulgulara göre Arimon Nightshade, "Kara Miğfer" olarak bilinen güçlü bir yadigarın eski sahibidir. Arimon geçmiş yıllarda Etheron Adası genelinde karanlık güçler ile savaşmış, taşımakta olduğu bu büyülü miğfer sayesinde hem kimliğini gizlemiş hem de kötülüğün elçilerinin yerini saptamaya yarayan büyük bir gücün sahibi olmuştur. Babası hakkındaki bu gerçeği öğrenip onunla birlikte yaşamış olduğu hayatın her anını tekrar gözlerinin önünden geçiren Antuan, bu hikâyenin doğruluk payı olabileceğine kanaat getirmiştir. Daha sonra Kara Miğfer olarak bilinen yadigarın gücünü arzulamaya başlamıştır. İçindeki intikam ateşi hâlâ tazedir ve eğer bu miğferi bulabilirse, onun büyülü güçleri sayesinde Calahan'ın yerini de tespit edebileceğini ummaktadır. Antuan ilerleyen günlerde miğferin nerede olabileceği konusunda araştırmalarını derinleştirmiş, buna rağmen herhangi bir ipucu elde edememiştir. Yine de o günlerde kendisini çok sevindiren başka bir gelişme yaşamıştır. Malikanedeki korkunç saldırıda ölmüş olduğunu düşündüğü fakat şans eseri hayatta kalmış olan sadık hizmetkar Malius onu bu şehirde bulmuş, henüz her şeyin kaybedilmediğini anlatmış ve Antaran'a geri dönmesi için cesaretlendirmiştir. Antuan, ikinci babası olarak gördüğü Malius'u dinlemiş, intikam planlarını rafa kaldırarak Antaran'a dönmüş ve yeniden Nightshade malikanesinin başına geçmiştir. Geriye döndüğünde, Antaran'daki ticareti neredeyse tekeline almak üzere olan Beirgis evine karşı mücadelesi tekrar başlayacak, fakat Antuan bu sefer yalnız olacaktır.

Antuan Nightshade, günümüzde hâla Antaran'da yaşamakta ve ticari rakipleri ile olan çekişmesine devam etmektedir. Malius'un ve evin yeni hizmetkârlarının yardımıyla eski gücüne kavuşmaya başlamış fakat beş yıl önce yaşamış olduğu sıkıntılı olayları unutmamıştır. İntikam sözünü her gün kendine hatırlatmakta, Calahan Redsky'ın adının tekrar duyulacağı günü beklemekte ve bir yandan da Kara Miğfer adlı yadigarın nerede olabileceği konusunda araştırmalarına devam etmektedir.

Başa Dön
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka