Gönderen Konu: Aramil Darkthorn  (Okunma sayısı 664 defa)

Kharnos

  • Hancı
  • - 19 -
  • İleti: 659
Aramil Darkthorn
« : Haz 24, 2011, 00:25:50 »
Click to see the original size.

Aramil Darkthorn

Etheron Adası'nın başkenti Anroth'un yer altı dünyasında adı kulaktan kulağa fısıldanan, Hırsızlar Loncası'nın Anroth karargâhının yeni başkanı ve Kara Miğfer Hanı'nın sahibi olan usta casus ve diplomattır.

1395 yılının güneşli bir gününde, insanların Hayalet Deniz adını verdikleri sularda ilerleyen bir elf gemisi o bölgedeki korsanların saldırısına uğramıştır. Elf gemisi, gemi mürettebatı ve de yolcuları talihsiz bir son ile buluşurken, gemide bulunmuş olan küçük bir elf bebeği de korsanlar tarafından köle olarak satılmak amacıyla alınmıştır. Anroth rıhtımına getirilen bu kederli bebek, aynı gün içerisinde Anroth'lu tüccar bir aile tarafından evlatlık olarak alınmış, özgürlüğünü ve kendisini bekleyen sürprizlerle dolu yaşamı geri kazanmıştır. Bu bebek Aramil'dir.

Anroth'ta orta çaplı bir tüccar ailesi olan Darkthorn'ların himayesi altında, Elf toplumu ve değerlerinden uzak bir biçimde yetişmiş olan Aramil, zorlu şartlarda oldukça çalkantılı ve değişken bir hayat yaşamıştır. Gençlik yıllarında insanların toplumunda kendine bir yer edinmekte büyük zorluklar çekmiş, bu zorlukların üstesinden gelebilmesi uzun yıllar almıştır. Çocukluk ve gençlik yılları boyunca Darkthorn'lardan ticaretin temellerini öğrenmiş, ancak aile büyükleri bu dünyadan göçünce yalnız başına kalarak bir daha bu işle meşgûl olmamıştır. Darkthorn evini terk ettikten sonra şansını önce Anroth rıhtımındaki gemilerde denemiştir. Kısa bir süre gemilerde çalışmış ve denizcilik üzerine çok şey öğrenmiştir ancak bu hayatın kendisine göre olmadığına karar vererek bu işi de bırakmıştır. Derken kasveti, kayıtsızlığı ve unutulmuşluğu sebebiyle kendi karakteri ile bağdaştırdığı bir mekânı, Kara Miğfer Hanı'nı keşfetmiştir. Bu mekânı çok sevmiş, burada çalışmaya ve buranın sessizliğinde kendini dinlemeye karar vermiştir. Karşılığında da sadece bir oda istemiştir.

Aramil, Kara Miğfer Hanı'nın Anroth Hırsızlar Loncası üyeleri tarafından kullanılan gizli bir buluşma yeri olduğunu bilmeden uzun yıllar boyunca burada çalışmış ve kendisine verilen zorlu angarya işleri de sıkılmadan yapmıştır. Burada geçirdiği onbeş senenin sonunda çok büyük bir çevre edinmiş, ancak ustası Sengor'u bu dünyadaki son yolculuğuna uğurlamak zorunda kalmıştır. Bu olay onu derinden etkilemiş, Aramil bu yüzden yeni bir yolculuğa çıkmaya karar vermiştir. Lâkin bu sırada beklenmedik bir gelişme olmuştur. Artık güvendikleri Aramil'in buradan ayrılmasını istemeyen Hırsızlar Loncası'nın yetkililerinden birisi onunla özel olarak görüşmüş ve ondan hanı terk etmemesini rica etmiştir. Bunun karşılığında Kara Miğfer Hanı tamamen Aramil'e devredilecek ve yanına da onun için çalışacak çıraklar verilecektir. İkna olan Aramil, bu mekânı terk etmekten böylece vazgeçmiştir.

Aramil yaklaşık on yıl boyunca Kara Miğfer Hanı'nı başarıyla işletmiş, geçmişte Darkthorn'lardan öğrendiği ticaret bilgileri bu süreçte çok işine yaramıştır. Hırsızlar Loncası'nın buradaki faaliyetlerine göz yummuş, sık sık yaşadığı han baskınlarında da şehir muhafızlarını bir şekilde ikna ederek evlerine yollamayı bilmiştir. Gözaltına alındığı zamanlarda muhafızlara tek bir kelime dahi konuşmamıştır. Bu tavrını on yıl boyunca sürdürmüş olması Anroth'un yeraltı dünyasında kendisine büyük bir saygınlık kazandırmıştır. Lâkin Aramil'in etrafındaki çember iyice daralmıştır. Mevki sahibi şehir muhafızlarından birkaçı onun peşini bırakmamaya yemin etmiş ve her hareketini izlemeye başlamıştır. Bu muhafızların Kara Miğfer Hanı'nın zarar etmesi için oynadıkları korkunç oyunlar da meyvesini vermiş, bir anda paraya ihtiyaç duymaya başlayan Aramil Hırsızlar Loncası'na ve Antaran'daki bazı asil ailelere borçlanmaya başlamıştır. Bütün bu olaylar, Aramil'in 1446 yılında kendi iradesiyle ve dostlarının da tavsiyeleriyle Hırsızlar Loncası'nın kanatları altına girmesiyle sonuçlanmıştır. Aramil, güvendiği bir adama hanın sorumluluğunu devretmiş ve kendisi bir süre ortalarda görünmeme kararı almıştır. Bu sürenin kırk beş yıla kadar uzayacağını ise öngörememiştir.

Aramil yeni kariyerine getir-götür işleri ile başlamış, ilk yıllarında bile lonca için çalışmanın hiç de kolay olmadığını görmüştür. Yeraltı dünyasında hayatta kalabilmek için çok farklı disiplinlere sahip olmak gerekmektedir. Aramil, hayatının her evresinde göstermiş olduğu azmi ve dikkati burada da göstererek bu disiplinlerde ustalaşmaya çalışmış, her geçen yıl iletişim, işbirliği sağlama, bilgi toplama, strateji, casusluk ve de silahşörlükteki becerilerini bir adım öteye taşımıştır. 1462 yılında sadakatinden ve başarılarından dolayı Halka'ya dahil edildiğinde, bu disiplinlerde çoktan ustalaşmış birisidir. Lâkin Aramil Halka'ya girdikten sonra hayatı çok daha zorlaşacak, çok daha dikkatli ve paranoyak olması gerekecektir. Zira Anroth'un yeraltı dünyası büyük bir iç savaşa doğru sürüklenmeye başlamış, gruplaşmalar ve çete savaşları çığrından çıkmıştır. Gerginlik her geçen yıl biraz daha artmıştır.

Aramil, 1484 senesinde lonca içerisinde dönen kirli oyunları ortaya çıkarmaya başlamış, ancak daha sonra hedef haline dönüşmüştür. Suikast tehlikesine karşı bir yıl süresince saklanmak zorunda kalmış ve bu süre zarfında güçlü arkadaşlar edinmiştir. 1485 yılında Calahan Redsky ile dolaşmakta olduğu söylentileri yayılınca herşey daha da kızışmış ve suikast girişimleri yeni bir boyut kazanmıştır. Aramil, söylentiler yayıldıktan kısa bir süre sonra efsanevi kiralık katil Gabriel Felgar'ın saldırısına uğramış fakat onun elinden kurtulmayı başarıp adadan kaçmıştır.

Bu olaydan bir ay sonra gizlice Anroth'a dönen Aramil, kendisini öldürtmek isteyen kişinin kim olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu kişi, Aramil'i kapsayan Halka'nın şefliğini yapmakta olan Gerry Fallone'dur. Fallone, Lonca içindeki iç savaşın birincil sorumlusudur ve kirli oyunlarından haberdar olan herkesi sırayla öldürtmektedir. Gizlice onun odasına ulaşmayı başaran ve onun bütün kirli oyunlarından haberdar olduğunu ona anlatan Aramil, Fallone'un ani silahlı saldırısına uğramıştır. Lâkin Fallone, Aramil'in kılıç oyunlarında ne kadar ustalaştığını bilmemektedir. Bu hamlesi kendi hayatına mâl olmuştur.

Aramil, Fallone'un ölümünden sonra Halka Şefliğini kendi insiyatifi ile devralmış ve çok güçlü yandaşlara sahip olması sayesinde iç savaşı bir yıl içerisinde bitirmiştir. Aynı sene lonca başkanı Ariel de terfi etmiş ve daha büyük bir şehre doğru yelken açmak durumunda kalmıştır. Ariel, Anroth'un yeni lonca başkanı olarak Aramil'i seçmiştir. Eski hayatının sakinliğini ve huzurunu tamamen geride bırakmak zorunda kalan Aramil için artık yeni bir yol vardır. O da Anroth'un bu kargaşası ve kokuşmuşluğuna bir son vermektir.

1486 yılından beri bu görevi titizlikle yerine getirmekte olan Aramil, Anroth'un yer altı dünyasının en üstteki adamıdır ve günümüzde Etheron Adası'nda yaşamakta olan en önemli şahıslardan birisidir. Aramil'in elde edemeyeceği hiç bir bilgi, açamayacağı hiç bir kapı, bulamayacağı hiç bir adam, tedarik edemeyeceği hiç bir malzeme ve anlaşamayacağı hiç bir insan yoktur. Krallarla, kumandanlarla, büyücülerle ve hatta barbar kabile şefleriyle bile karşılıklı oturmuş, kurnazlığı, etkileyici yüzü ve hitap yeteneği ile onları etkilemiş ve perde arkasında kalmış olsa da tarihte rol oynamıştır. Son yıllarda artmaya başlamış olan düşmanlarından ve suikast girişimlerinden kendini koruyabilmek için saldırı ve savunma stratejilerinde ve özellikle de silahşörlükte korkulacak düzeyde ustalaşmıştır. Yine de ırkının mirası olan üstün algıları ve doğuştan gelen altıncı hissi sayesinde böyle girişimleri önceden fark etmeyi de bilmiştir.

Yaşamış olduğu zorlu hayatın, bütün ustalıklarının ve başarılarının arkasında fiziksel olarak kırılgan, yorgun ve duygusal bir adam vardır. Ancak bu yüzünü uzun süredir hiç kimseye göstermemiş, daha doğrusu buna hiç fırsatı olmamıştır. Çoğu zaman eski hayatını özlemektedir. Aramil'in en büyük hayali, bir gün Anroth şehrini terk edip yollara düşmek, atalarının izini sürmek ve muazzam Elf şehirlerine ulaşarak ait olduğu yere dönebilmektir. Aramil şu anda doksanbeş yaşındadır ve bir Elf'e göre henüz yetişkin bile değildir. Yani önünde doya doya yaşayabileceği çok uzun bir zaman vardır, lâkin bu büyük hayaline ulaşabilmesi Anroth'un karanlık ve tehlikeli dünyasında hayatta kalabilmesine bağlıdır.

Başa Dön
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka