Gönderen Konu: Enderal  (Okunma sayısı 4910 defa)

Kharnos

  • Hancı
  • - 19 -
  • İleti: 658
Enderal
« : Eyl 15, 2017, 14:03:35 »

Enderal: The Shards of Order

Bir roleplaying oyunu en fazla ne kadar mükemmel olabilir? Eğer Skyrim motoru kullanarak bir oyun geliştiriyorsanız, onu Skyrim'den ne kadar öteye taşıyabilirsiniz?

Cevap: Enderal gibi, uzun yıllar boyunca unutulmayacak bir başyapıta imza atabilirsiniz.

SureAI firması, uzun yıllardır Elder Scrolls oyunlarının motorlarını kullanarak kendi özgün oyunlarını geliştiren bir firma. Bir Elder Scrolls oyunu çıktıktan sonra birkaç yıl çalışarak hem motoru geliştiriyor, hem de senaryo, grafik, içerik gibi açılardan mükemmele ulaşmış oyunlar geliştiriyorlar. Ve eğer ilgili Elder Scrolls oyununa sahipseniz, bu oyunları bedava olarak edinebiliyorsunuz.

Enderal da SureAI tayfasının son işi. 2011'de çıkmış olan Skyrim'in motoru kullanılarak geliştirildi ve 2016 yılında piyasaya sürüldü. Eğer Skyrim'e lisanslı olarak sahipseniz, Enderal size hayatınızın roleplaying deneyimini yaşatmak için bekliyor.


Enderal tamamen özgün bir dünyada geçen ve özgün bir hikâyeye sahip olan oyun. Diyarın veya maceranın Elder Scrolls serileriyle hiçbir ilgisi yok. SureAI tarafından yaratılan muhteşem bir dünyada, her köşesinden ayrı zevk alacağınız muhteşem bir maceraya çıkıyorsunuz.

Enderal'ın belki de en can alıcı noktası, Elder Scrolls serilerinde (benim şahsi fikrimce) gittikçe zayıflamaya başlayan, oyunun oyuncuyu hayrete düşürebilme özelliğini en üst seviyeye çıkarması. Hikâyenin gidişatının ve sürpriz dönüşlerinin sizi çok heyecanlandıracağına eminim. Ama hepsi bu değil. Eğer hikâyeyi bir kenara bırakır ve oyunun dünyasında serbest olarak dolaşmaya başlarsanız, Enderal yine kalitesini ispatlıyor. Oyunda keşif yapmak inanılmaz zevkli. Hem keşfe çıktığınız dış ve iç mekanların harika tasarımları, hem oyunun sunduğu mücadele seviyesi ve tansiyon miktarı (öyle kolay bir oyun beklemeyin) size gerçek bir macera deneyimi yaşatacak. Pek çok yerde rakiplerinizin oldukça dişli çıkacağını söyleyebilirim. Yapay zekada da gözle görülür geliştirmeler var. Bazı noktalarda savaşlar sizi oldukça terletecek. Karakterinizi iyice destekleyip geliştirmeden evvel, oyunun bazı bölgelerinde dolaşmaktan çekinir hâlde olacaksınız. Yani her şeyi size göre ayarlanmış gibi duran bir dünyada değil, emek ve dikkatle hayatta kalmanız gereken bir dünyada dolaşıyor olacaksınız.

Dış ve iç mekan tasarımları demiştik... Bu konuya özellikle eğilmekte fayda var, çünkü Enderal baştan aşağı bir sanat şaheseri. Oyunda randomize edilmiş hiçbir bölge yok. Oyundaki her taş, her ağaç tek tek elle yerleştirilmiş. Dünyayı dolaşırken kendinizi tabiatın güzelliğine veya bir sığınağın gerçekçiliğine kaptırmış hâlde bulacaksınız.


Enderal Skyrim'den daha farklı bir karakter geliştirme sistemi ve farklı opsiyonlar sunuyor. Aslında mantık olarak Skyrim'i andırıyor, ama pek çok değişiklik ve yenilik de var. Elder Scrolls oyunlarının aksine, karakteriniz kabiliyetlerini kullanıp yükselterek değil, genel Experience puanı toplayarak level kazanıyor. Bu puanlar, eğitim kitapları kullanılarak yetenekler üzerine yatırılıyor. Ayrıca, Skyrim'de olduğu gibi her level bir perk kazanıyorsunuz. Perkler üç ana ağaçta toplanmış: Combat, Magic ve Stealth. Her bir ağaç, kendi içerisinde farklı dallar ve seçenekler sunuyor.

Enderal, Skyrim'in sahip olduğu grafik ve arayüz olanaklarını da birkaç adım ileriye götürüyor. Hava durumu, ışık-gölge, bitki örtüsü gibi unsurlar ilk fark edeceğiniz grafik olanakları arasında. Aynı şekilde, Inventory veya Karakter ekranınızın da Skyrim'e kıyasla çok daha kullanışlı olduğunu fark edeceksiniz. Aslında bu olanakların çoğunu modlar vasıtasıyla Skyrim'e de ayrı ayrı yükleyebiliyorsunuz. Ama bunların en önemlileri Enderal'a zaten dahil edilmiş durumda. Yani sizi uğraştırmayacak.

Enderal enfes bir Soundtrack'e sahip. Elder Scrolls oyunlarının arkaplanda dönüp duran ve genellikle doğru zamanda doğru nabzı vermeyen müzikleri yerine, Enderal'ın listesinde bulunduğunuz yere veya yaşadığınız ana göre çalmaya başlayabilen ve modunuzu çok iyi ayarlayan parçalar var.

Öve öve bitiremedim değil mi? Sanki kendimi fazla kaptırmışım gibi... ama öyle sanmayın. Enderal bütün bu övgüleri hak ediyor. Eğer Skyrim'i oynayıp beklediğini bulamayanlardansanız, Enderal ruhunuzdaki bu yaranın yegâne ilacı olacak.

Tebrikler SureAI.Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

 

accordion-centenary