Gönderen Konu: Agrion  (Okunma sayısı 358 defa)

Kharnos

  • Narrator
  • - 20 -
  • İleti: 745
Agrion
« : Oca 30, 2016, 20:09:41 »

Agrion

Taul'un merkezinde, kasaba meydanının yanıbaşında bulunan geniş bir salon ve handır. Hanın işletmecisi ve karşılayıcı yüzü Leda'dır. Genç kadın, artık bu dünyada olmayan babasının mesleğini devam ettirir ve genç yardımcılarının varlığına rağmen eski hanın neredeyse tüm işleriyle bizzat ilgilenir.

Han, adını bir tür şifalı ottan alır. Taul'lular tarafından iyi bilinen ve kasabanın çevresinde bahar aylarında bulunabilen Agrion otu, doğru bir biçimde hazırlanıp uygulandığında ağrılara ve yaralara iyi gelmektedir. Bu da Leda'nın maharetli olduğu bir konudur.

Hanın işlerini devralmak zorunda kalmadan önce Leda, Taul'lu bir otacının çıraklığını yapmaktaydı. Otacı, tek bir şartla Leda'nın gitmesine razı olmuştu. Bu şart da, genç kadının o güne kadar öğrendiklerini uygulamaya devam etmesi ve ihtiyaç sahiplerine şifa dağıtmayı bırakmamasıydı. Böylece Leda, eski hanı aynı zamanda küçük bir şifahaneye dönüştürmeye karar verdi. İlerleyen günlerde salonun kapısındaki eski tabela, "Agrion" yazılı yeni bir tabela ile değiştirilecekti.

Leda, bahar aylarında kendi elleriyle topladığı Agrion tutamlarını işleyerek kullanıma hazır bir merhem hâline getirir. Bu şifalı merhemler, Agrion Hanı'nda her daim satıştadır. Ayrıca Leda; yaralanma, hastalanma veya zehirlenme tedavisinde kullanılan bitkilerin alıcısı konumundadır.

Agrion Hanı'nda odalar asgari konforda, yiyecek ve içecekler de sıradandır. Lâkin; hanın dört bir yanındaki dekoratif bitkiler ve kokular, menülerdeki bitkisel içerikler ve Leda'nın şifacılık bilgisi, Agrion'un konuklarına sağlık ve zindelik vaat eder.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka