Gönderen Konu: Kainon Vadisi  (Okunma sayısı 716 defa)

Kharnos

  • Narrator
  • - 21 -
  • İleti: 760
Kainon Vadisi
« : Nis 22, 2015, 14:02:18 »


Kainon Vadisi

Görkemli duvarları ve burçlarının üzerinde dalgalanan bayraklarıyla inci gibi parlayan Rodan'ın millerce kuzeyinde, Gümüş Dağlar'ın derinlikleri boyunca uzanan ve sonunda Tharnas'ın platolarına açılan, daracık, derin ve upuzun bir yoldur Kainon. Geniş bir vadiden ziyade, üstü açık ve kıvrımlı bir tüneli andırır. Kuzeyden akan büyük Ilirris nehrini güney topraklarına taşıyan geçiş yolu da tam burasıdır.

Ilirris Nehri
Ilirris Nehri, Kainon'un kuzey ucundan güney ucuna kadar vadinin tek hakimidir. Bu güçlü ve her daim gürüldeyen nehir vadinin içini öylesine doldurur ki, yolcuların seyahat edebilecekleri doğru düzgün bir yol yoktur. Yürüyüşler vadinin büyük bir bölümünde, geçidin kenarları boyunca inşa edilmiş olan tahtadan köprüler üzerinde yapılır. Köprülerin olmadığı veya yıkılmış olduğu bölümlerde ise bazen nehir kenarındaki toprak patikalar, bazen de yüksek kayaların üzerinde keşfedilmiş kısa rotalar ve mağara geçişleri kullanılır. Vadide seyahat ederken izlenecek olan yol, köprülerin sağlamlık ve tamirat durumlarına göre dönemden döneme değişmektedir.

Gizli Yollar
Kainon Vadisi'nin önemli bir bölge olarak kabul edilmesinin birincil sebebi, vadi içerisinden ayrılan ve  Gümüş Dağlar coğrafyasının gizlemekte olduğu pek çok noktaya ulaşımı sağlayan gizli yollara ev sahipliği yapmasıdır. Bu yollar sizi sarp kayaların üzerinden geçirerek yükseklere de ulaştırabilir, sadece mağara geçişleriyle ulaşılabilen bazı gizli vadilere ve yarıklara da ulaştırabilir. Kainon Vadisi'ni baştan başa geçmek isteyen bir yolcu, eğer çok meraklı veya dikkatli birisi değilse, vadinin içinde gizli olan bu sırların hiçbirinin farkına varmadan geçip gidecektir.

Estum Kalesi
Kainon Vadisi'nin derinliklerindeki yüksek bir sırtın tepesinde bulunan bu küçük ve eski kale, Rodan'a sadık bir avuç asker ve komutanları tarafından idare edilir. Uzak ve soğuk bir yerde kaderini bekleyen bu unutulmuş askeri birimin görevi; vadinin içerisinde ve çevresinde, Rodan ülkesine tehdit oluşturabilecek herhangi bir unsur tespit etmeleri durumunda Rodan'ın askeri birimlerine derhal haber uçurmaktır. Estum Kalesi, yalnızca bir denetim, gözcü ve haberci birliğidir. Kale sakinlerinin olası bir tehdidi durdurabilecek veya savaşabilecek gücü yoktur.

Orbus Tapınağı
Kainon Vadisi'nin önemini artıran başka bir unsur da, vadinin en geniş noktasında, nehir sularının ortasından yükselmiş olan bir kayanın üzerine kurulmuş olan eski bir tapınaktır. Tapınak, eski dünyanın büyüsel ve gizli ilimlerinin tanrısı olan Orbus’a adanmıştır. Eski yazıtlara göre Orbus tapınağı; günümüzden binlerce yıl evvel, bölgeye yakın bir yerde bulunan Ölüler Yolu’ndan dışarıya taşmakta olan kötücül bir gücü engellemek için burada kurulmuştur. Bu tür mitler, Orbus inananları ile birlikte tarihin tozlu sayfalarında kalmış olsalar da, Kainon Vadisi’ndeki bu tapınak Rodan yönetiminin yardımlarıyla hâlâ faaliyetlerini sürdürmekte ve günümüzde daha çok bir gözcü kulesi olarak varsayılmaktadır. İçeride tapınağın gündelik işlerinden sorumlu bir rahip –ki gerçek bir Orbus müridi olması muhtemel değildir- ve en az üç-dört kişiden oluşan bir hizmetli kadrosu her daim bulunur. Artık tarafsız bir yapı olan bu tapınağın kapıları yolculara, turistik ziyaretlere veya sığınmacılara da her zaman açıktır.

Orbus Tapınağı'ndan batı-doğu yönlü olmak suretiyle karşılıklı iki taş köprü, vadi geçidinin kenarlarına doğru uzanır. Tapınağın çevresindeki zirvelerin sakladığı aralıklarda, yalnızca bu taş köprüler vasıtasıyla ulaşılabilecek olan ve derinleştikçe dallanıp budaklanan karşılıklı iki büyük vadi daha vardır. Bu vadilerden yalnızca batı yönündeki Kadim Tanrılar Vadisi araştırılabilmiştir. Eski dünya insanlarının Ölüler Yolu olarak adlandırdığı doğu yönündeki diğer vadinin ise uğursuz ve lanetli olduğu düşünülür.

Kadim Tanrılar Vadisi
Kadim Tanrılar Vadisi, eski dünya insanları tarafından inşa edilmiş belli başlı tapınaklara ev sahipliği yapmış olan, günümüzde ise deforme olmuş birkaç taş parçası veya duvar kabartmasından fazlasını göremeyeceğiniz engebeli bir vadidir. Eski dünya insanlarının bu vadiyi bir hac yeri olarak kullanmış olabileceği tahmin edilir. İnişli çıkışlı ve kayalık yapısından dolayı seyahat etmek çok zordur. Maceraperestler eski mezarlarda ve tapınaklarda hazine bulma ümidiyle bu vadiyi talan etmeye çalışmış, fakat bunlardan pek azı kayda değer bir-iki parça define bulabilmiştir. Geriye kalanlar hem doğal tehlikeler yüzünden, hem de burada yaşayan zehirli bir örümcek türünün sinsi saldırılarına maruz kalarak hayatlarını kaybetmişlerdir. Sakınılması gereken bu örümcek türünün; beyaz benekleri olan, sarı-siyah renklerde bir örümcek olduğu yönünde bir bilgi mevcuttur. Bu örümceklerin varlığının öğrenilmesi, define gezileri üzerinde caydırıcı bir etki yapmıştır.

Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka