Gönderen Konu: Nentir Vadisi ve Bölgeleri  (Okunma sayısı 1170 defa)

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Nentir Vadisi ve Bölgeleri
« : Şub 13, 2012, 15:21:31 »
Dört yüzyıl ya da daha da öncesinde Ay Vadisi ve çevresindeki Nentir Vadisi yerleşimin çok zayıf olduğu birer sınır bölgeleriydi. Bu zamanlarda bölge sadece kavgacı insan kabileleriyle daha uzaklardaki cüce ve elflere ev sahipliği yapmaktaydı. Devler, minotaurlar, orklar, ogreler ve goblinler bölgenin belasıydı.

Güneyde Nerath imparatorluğunun yükselişiyle insan yerleşimleri Nentir Vadisi'ne doğru kaymaya başladı. Ve bu sırada bölgede bir çok kasaba ve şehir kuruldu. Üç yüzyıl önce Aranda Markelhay adlı Nerath'lı bir kahramanın Aytaşı Kalesi'ni kurmaya başlamasıyla da Fallcrest kasabası da gelişmeye başladı.

Takip eden iki yüzyıl boyunca Fallcrest küçük ve zengin bir şehir haline gelmeye başladı. Ticarete uygun doğal bir yol ayrımında bulunan Fallcrest'i Markelhay soyu da gayet iyi bir biçimde yönetmekteydi. Doksan sene önce Kanlımızrak adındaki acımasız bir ork kabilesi Stonemarch Dağları'ndan inerek vadide ilerlemeye başladı. Fallcrest ordusu Gardbury Yaylası'nda orkları durdurmaya çalışırken yenilgiye uğrayınca Fallcrest'in yağmalanıp yanması da kaçınılmaz oldu. Fallcrest'in belası olan Kanlımızrak'lar Nentir Vadisi'nde de büyük bir yıkım ve hasar gerçekleştirdiler.

Kanlımızrak Savaşı'nı takip eden yıllar içerisinde Fallcrest yeniden eski haline gelme yolunda çabalamaya başladı. Kasaba eski gelişmiş şehrin sadece bir gölgesinden ibaretti. Nentir Vadisi de bir kez daha eskisi gibi zayıf bir şekilde yerleşimin olduğu bir sınırbölgesi haline geldi.

Click to see the original size.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: Nentir Vadisi Hakkında
« Yanıtla #1 : Şub 13, 2012, 15:36:00 »
Nentir Vadisi ve Nerath

Dungeons & Dragons'un dördüncü edisyonunun temel dünyası olarak tasarlanan ve Nerath adlı bir imparatorluğun sınır bölgesinde yer alan Nentir Vadisi aslında çok çok daha büyük bir dünyanın ufak bir kısmı. Her ne kadar bu kocaman dünya ile ilgili çeşitli yazılar (ve hatta romanlar) olsa da çıkartılan çoğu macera ve verilen bilgi de Nentir Vadisi ile sınırlı.

Nerath ve diğer kıtalar

Nerath ve diğer bölgeler

Büyük bir dünyanın ufak bir kısmı olarak gözüken bu diyarlar DM'ler ve oyuncular için çok faydalı bir kaynak da sayılabilir. Özellikle Unutulmuş Diyarlar'da meydana gelen Büyü-Vebası da Bölgenin o diyarlara entegre edilmesine de olanak sağlıyor.

İster kendi dünyanızı tasarlayın, ister başka bir diyarlara entegre edin, isterseniz de bu dünyayı temel olarak alıp bir oyun tasarlayın. Nentir Vadisi ve diğer bölgeler size bir çok yeni fikir sağlayabilir.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: Nentir Vadisi
« Yanıtla #2 : Şub 24, 2012, 00:27:51 »
Fallcrest, Nentir Vadisi olarak adlandırılan geniş sınır bölgesinin tam ortasında yer almaktadır. Vadi'de yaşam etrafa dağılmış birkaç kasaba ve köyden ibaret bir durumdadır. Terkedilmiş çiftlikler,  harap olmuş malikaneler ve yıkılmış kaleler kırsal alanı kaplamaktadır. Haydutlar, vahşi hayvanlar ve canavarlar vadi boyunca rahatça hareket edip; yaşamın devam ettiği yerlerden biraz olsun uzaklaşan yolcuları tehdit etmektedir. Nehir ve yollarda yolculuk etmek -genelde- güvenlidir. Fakat arada sırada yolcular kasabalar arasında yolculuk ederken kötü bir sonla da karşılaşabilmektedir.

Bir kuzey bölgesi olmasına karşın Nentir Vadisi genelden daha az bir kar yağışısına maruz kalmaktadır, kışlar genel olarak rüzgarlı ve keskin bir soğukla geçmektedir. Senenin en soğuk bir kaç haftası hariç don olaylarının yaşanmayacağı kadar büyük bir vadi ola Nentir'de yazları serin ve yumuşak geçer.

Kapsamlı bir Nentir Vadisi haritası.Cairngorm Dorukları Bu küçük dağ sırası Nentir Vadisi ile Stonemarch'ın vahşi canavarları arasıda bir bariyer olma özelliğine sahiptir. Koboldlar ve goblinler dağların doğu bölümünü doldururken dağ sırasının sunmuş olduğu korunmadan faydalanmaktadırlar.

Winterhaven: Cairngorm Dorukları'nın eteklerinde, Nentir Vadisi'nin batı ucunda yer alan bu ücra köy birkaç mil boyunca çiftlik ve otlaklarla sarılmış durumdadır.

Keep on the Shadowfell: Uzun zaman önce, Nerath'lı askerler gerçekte Shadowfell'e geçit sağlayan bir uçuruma gölgeler içinde olan korkutucu varlıkların dünyalarına ulaşmasını engellemek umuduyla güçlü bir kale inşa  etmişlerdi.  Eski kale şimdilerde bir harabe halinde ve yeni nesil tarikat mensupları tarafından gizlice yerleşilmiş durumda.

The Miser's Pit: Goldrun Coinkeeper adlı çılgın bir cüce tarafından keşfedilen bu derin kuyu dar merdivenleri sayesinde Underdark'a ulaşımı sağlamaktadır.


The Chaos Scar Uzun ve geniş bir çukur olan bölge Ogrefist Tepeleri ile Witchlight Bataklıkları arasında yer almaktadır. Bu çukura devasa bir meteorun yol açtığına inanılmaktadır. Düşmüş olan yıldız kötü bir alamet olarak nitelendirilmiş. Bu kehaneti kanıtlarcasına da bölge korkutucu yaratıklar ve kötü ruhlu insanlar adeta bölgeye akın etmiştir. Bölge bu yaratıklarla beraber yüzlerce macerayı da barındırmaktadır.


The Cloak Wood Fallcrest'in batısındaki bu küçük orman bir kaç kobold kabilesi ile dolup taşmaktadır. Bu kobold kabilelerinin yanında genç bir ejderhanın da bu ufak haşerelerin dalkavukluğunun tadını çıkarttığı da söylenmektedir.

Kobold Malikanesi: Yöresel olarak Kobold Malikanesi olarak bilinen bu yıkıntı bir zamanlar kendi topraklarını kurma amacıyla Nentir Vadisi'ne gelen bir lordun mülküydü. Kanlımızrak Savaşı sırasında bir yıkıntı haline gelen ve nerdeyse yüzyıl boyunca terkedilmiş bir biçimde duran bu malikane yıkıntısı şimdilerde koboldlara ev sahipliği yapmaktadır.


Dawnforge Dağları Moradin'in güneşi ürettiği dünyanın doğusunda bulunan efsanevi dağlardan ismini alan bu dağ sırası Nentir Vadisi'nin doğu sınırını oluşturmaktadır. Dağların ötesinde yerleşimin yok denecek kadar az olduğu vahşi bir arazi bulunmaktadır. Dağların doğu yakasındaki eteklerini işgal eden ork ve goblinler ticareti ve bölgeden geçişi oldukça zor bir hale getirmektedir.

Hammerfast: Derin bir vadideki kayaların üzerine kurulmuş olan cüce kalesi Hammerfast bölgedeki en geniş ve zengin yerleşim bölgesidir. Kasabadan geçen ticaret yolu Dawnforge Dağları'nı geçerek doğuya doğru devam etmektedir. Dürüst ve çalışkan olan cüceler her zaman kendi çıkarlarını göz önünde bulundurmaktadırlar.


Gardbury Yaylaları Fallcrest güçlerinin doksan yıl önce Kanlımızrak Orklarını ları geri tutmaya çalışıp başarısız olduğu bölge. Gardbury Yaylalarının Nentir Vadi'sinde düşen savunucularının ruhları tarafından perili olduğu söylenmektedir. Antik savaşın kırık kılıç, paramparça zırh ve eski kemiklerden oluşan artıkları yaylaları doldurmaktadır. Kral Yolu üzerindeki gezginler nadiren bir işaret  görür, ancak Winterhaven halkı geceleri yaylalarda dolaşmamaları gerektiğini gayet iyi bilmektedir. Stonemarch'dan gelen orklar da zaman zaman Nentir Vadisi baskınları için Cairngorm Tepelerini çevreleyerek Gardbury Yaylalarında görünebilmektedir.

Gardmore Manastırı: Yaklaşık yüz elli yıldır bir harabe olan olan bu çarpıcı manastır Bahamut'a adanmış olup, Nerath adına seferlere çıkarak büyük bir ün kazanan paladinlerce ana üs olarak kullanılmıştır. Hikayeye göre paladinler çıktıkları bir seferde buldukları bir artifacti koruma altına almak için manastıra geri götürmüşler ve kötü güçler de bu artifacti geri almak için manastırı kuşatmıştır. Kapsamlı zindanlar hala harabelerin altında yatmaktadır, ve bu harabeler paladinlerin seferlerinden getirdiği yığınla zenginliği gizlemektedir.


Gri Yaylalar Bu ıssız bölge Nentir Vadisi'ne uygarlığın henüz ulaşmadığı bir zamanlar kadim tepe insanları klanlarına ev sahipliği yapmıştır. Klanlardan günümüze sadece höyükleri kalmıştır.

Kılıç Höyükleri: Bu geniş mezar tepeleri Gri Yaylaların ortasında bulunur. Höyük ismini kenarlarında gömülü olan kadim günlerden kalma kılıçlardan almıştır. Kılıçlar höyüğü işaret ederken mezarlardaki büyülü korumalar hakkında hiç bir iz göstermemektedir.


Harken Ormanı Bu geniş ormanlık bölge Nentir Nehri boyunca doğudaki Dawnforge Dağları'na kadar uzanır. Harken Ormanı Nentir Vadisi'ni güneydeki diğer yerleşim yerlerinde ayıran bölge konumundadır. Daggerburg adlı bir goblin kalesi bölgenin güney batı sınırlarında, Kalton Malikanesi'ne pek de uzak olmayan bir konumda yer alır. Goblinler zaman zaman nehir trafiğini engelleyen baskınlar düzenlemekte ya da Harken Bozkırına küçük yağmacı gruplar göndermektedir. Woodsinger Klanı olarak bilinen bir elf kabilesi ormanın doğu kesimlerini mesken tutmuştur. Bu klan zaman zaman insanlarla ticaret yapıp Kral Yolu'ndaki yolcuları gözlemektedir. Daggerburg Goblinleri ile uzun süredir devam eden bir kan davaları vardır.

Harkenwold: Beyaz Nehir'in yukarısındaki yarım düzine kadar küçük kasaba Harkenwold Baronluğu'nu oluşturmaktadır. Genel olarak çiftçi ve odunculardan oluşan bu ufak diyarın nüfusu Fallcrest'ten fazla değildir. Çok az da olsa Kral Yolu boyunca ticaret vardır. Harkenwold'un şu anki yöneticisi Baron Stockmer'dir. Eskiden güçlü bir maceracı olan bu yaşlı adam merhametli bir yöneticidir.

Kalton Malikanesi: Nerath'ın genişlemesi sırasında pek çok lord Nentir Vadisi'nde kendilerine ait alanlar ararken kurulan bu yapı kabaca iki yüz sene önce Lord Arrol Kalton tarafından inşa ettirilmiştir. Witchlight Bataklıklarından gelen canavarlar tarafından sıklıkla rahatsız edilen bu malikanenin tamamlanmasına engel olmuştur. Lord Arrol ve ailesi de ortadan kaybolana kadar bu yarı tamamlanmış malikanede yaşamıştır. Hikayelere göre Kalton hazineleri harabe halindeki malikanenin alt katlarında saklanmaktadır.


Nen Gölü Buz gibi sulara sahip Nen Gölü bir gizemi saklamaktadır. Bazı gecelerde, Nenlast'lı balıkçılar gölde fazla açıldıklarında güzel ve ruhani bir sesin şarkısına tanık olmaktadır. Bazıları evlerine hiç dönemezken, geri dönebilenler de deneyimledikleri olay yüzünden oldukça değişmişlerdir. Söylentilere göre dolunay zamanında diyarlar ile Feywild arasındaki sınır incelmektedir.

Nenlast: İnsanlardan oluşan bu küçük kasaba Nen Gölünün doğu ucunda yer alır. Yaşamlarını Hammerfast cüceleriyle yaptıkları tütsülenmiş balık ticaretine borçludurlar. Cücelerden sağladıkları madeni eşyaları aynı zamanda Winterbole Ormanından gelen Tigerclaw barbarlarının getirdiği postlarla takas ederler.

Fastormel Harabeleri: Bir zamanlar Nen Gölü kıyılarındaki zengin bir kasabayken Kanlımızrak orkları tarafından yıkılmış ve bir daha hiç kimse burda yerleşim kurmamıştır. Kasaba hayattayken bir büyücü lord tarafından yönetilmekteydi. Büyücünün evi olan Mistborn Kulesi hala harabelerin içinde sislerin arasında tüm haşmetiyle yükselmektedir.


Wintermist Gölü Soğuk bir sisle kaplı olan bu göl, kıyılarındaki bir kaç ufak köy ve Winterbole Ormanındaki barbarlar için geniş bir balık kaynağıdır. Gölün kuzeybatı kısmında zaman zaman beyaz ejderhalar görülmektedir.


Ay Tepeleri Fallcrest'in güney ve doğusunu kaplayan bu bölge birkaç goblin klanı ve haydutlar dışında oldukça sakindir. Bölgede Fallcrest askerleri zaman zaman nöbet tutmaktadır.


Ogrefist Tepeleri Bu ıssız bölgenin kadim bir kötülük tarafından lanetlendiği dilden dile dolaşmaktadır. Nerath?ın altın çağları sırasında birkaç lordun bu tepelerde yerleşim kurmaya çalıştığı fakat kimsenin bir uzun süreli başarılı olamadığı bilinmektedir.

Sarı Kurukafalar Tapınağı: Efsanelere göre bir rakshasa prensi bu eski tapınakta iblis çağırma ritüeli yaptıktan sonra iblisleri yaşam kaynaklarını altın kaplı insan kafataslarına hapsederek kendi emrine bağladığı söylenmektedir. Kurukafalar hiçbir zaman bulunamasa da hikaye hala devam etmektedir. Tapınağın altındaki derin mağaralar Underdark?a kadar uzanmakta ve zaman zaman tehlikeli yaratıklar bölgeye ulaşıp civarda dolaşmaktadır.


Yaşlı Tepeler Bölge Nentir Vadisi?ndeki diğer tüm coğrafi bölgelerle aynı yaşta olmasına rağmen ilk insan yerleşimlerine tanık olmuştur. Gri Yaylalardaki insan klanlarının kurduğu ilk yapılar bu bölgededir.

Beş Fersah Evi: Beş Fersah Hanı olarak bilinen bu yapı ahşap bir siperlikle kaplıdır. Han genel olarak Hammerfast?e giden ya da cüce yerleşiminden gelen yolcuların ve tüccarlara ev sahipliği yapmaktadır. Hanın işletmecisi ayı kadar iri olan Barton adlı bir insandır. Her ne kadar konuklarına neşeyle yaklaşsa da Kuzgun Tüneği Haydutlarıyla işbirliği halindedir.

Kuzgun Tüneği: Bu küçük kale Yaşlı Tepelerin güney kesiminde yer alır. Bir zamalar bir vali konağı olan yapı uzun zaman önce harabeye dönüşmüş ve kısa bir süre önce de haydutlar tarafından ele geçirilmiştir. Haydut grubunun liderleri Samminel, Erzoun ve Geriesh adlı üç shadar-kai?dir. Barton ile gizli bir anlaşma  halindedirler. Ondan aldıkları bilgilerle Ticaret Yolu?ndaki zengin yolcu ve tüccarlara baskın düzenlemektedirler.

Gök Gürültüsü Tepesi: Yaşlı tepelerin en uzun yeri olan bu bölgenin altında kadim minotaur şehri Saruun Khel bulunmaktadır.  Minotaur krallığı Fallcrest?in kurulmasından yaklaşık yüzyıl önce bir iç savaş sonucu yok olmuştur. Eski minotaur şehrinin üst bölgelerindeki bir malikanede Saruun Büyücüleri adlı gizemli bir büyücü grubu varlığını sürdürmektedir. Ticaret Yolundan geçen bazı tüccarlar zaman zaman burda konaklamaktadır.


The StonemarchTaşlı tepeleri ve bembeyaz köpükleriyle akan nehirler tarafından kesilen derin boğazlarıyla engebeli bir arazi olan Stonemarch, tehlikeli insanımsı canlıların ve devlerin evi sayılır. Orklar, ogreler, devler ve troller bu çorak topraklarda avlanmaktadır. Vadi sakinleri için neyseki bu tehlikeli canlılar Cairngorm Tepelerinin doğusuna çok nadiren gelir. Kulkoszar?ın Sivri Dişli Çeneleri olarak bilinen büyük bir ork kabilesi bu çorak toprakların kuzey kesimlerinde yaşamaktadır.


Winterbole OrmanıWinterbole Ormanı olarak bilinen bu geniş bölge Nentir Vadisi?nin kuzey sınırını oluşturmakta ve Nerath?ın genişlemesini kısıtlamaktadır. Kaplan Pençesi barbarları bu bölgede yaşamaktadır. Zaman zaman Nenlast?taki insanlarla ticarete başvursalar da ağır kış zamanlarında kasabaya saldırdıkları da bilinmektedir.


Witchlight BataklıklarıNentir Nehri ve Beyaz Nehir?in birleştiği yerde muazzam bir bataklık miller boyunca uzanmaktadır. Vahşi kertenkelemsi canlıların avlandığı bu bataklıklar zaman zaman bu kertenkelemsi canlılar ile Woodsinger elflerinin savaşlarına tanıklık etmektedir.

Detaylı bir Nentir Vadisi haritası.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.