Gönderen Konu: D&D Next  (Okunma sayısı 9685 defa)

Kharnos

 • Narrator
 • - 21 -
 • İleti: 761
D&D Next
« : Oca 13, 2012, 12:43:49 »
Wizards of the Coast, bahar aylarında Playtest aşamasına sokacağı ve 2013 yılına kadar geri bildirimler eşliğinde geliştirmeye devam edeceği yeni bir Dungeons & Dragons düzenlemesinin duyurusunu yaptı.

Açıklama için yazılmış olan makalede, yeni başlamış olan bir oyuncudan tutun da 1970'lerden beri bu oyunun müdavimi olan herkesin hedef kitle konumunda olduğu yazıyor. Kimileri olumsuz tepkiler verdi, oyuncuların çoğu ise heyecanlandı.

4th Edition ile eski oyuncu kitlelerini hayal kırıklığına uğratan ve önemli bir bölümünü kaybeden WotC, masaüstü FRP oyuncularının da yavaş yavaş online oyunlara yönelmesinden sonra kolları sıvadı ve şimdi bütün eski D&D oyuncularını geri kazanmak niyetinde. Hem yeni bir D&D kural sistemi, hem de dijital ortamda piyasaya sürülecek olan "Heroes of Neverwinter" da bunun en büyük ispatı.

WotC Ar-Ge takımının başkanı Mike Mearls, oyunu geliştirirken deneyimli FRP oyuncuları ile birlikte çalıştıklarını ve onların beğenmediği kural ve elementleri oyundan çıkararak onların en çok keyif aldıkları şeyleri oyuna dahil etmeye çalıştıklarını belirtti. D&D oyununun geçmiş sistemleri olan D&D, AD&D, 3.0, 3,5 ve 4.0 gibi sistemlerden sonra ortaya çıkan gruplaşmayı, yani "Edition Savaşları"nı da bu sistemle bitirmek, diğer bütün Edition'ların üzerini örterek bu oyunu tek bir kural sistemi haline getirmek niyetindeler. Bu oyunun önümüzdeki en az kırk yıla damgasını vuracağını iddia ediyorlar. Tabii böyle bir şeyi başarabilmek için çok çalışmak zorundalar. Bakalım ne kadar başarılı olacaklar.

Bekleyelim ve görelim.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #1 : Oca 18, 2012, 16:48:42 »
Şimdilik 5th Edition olarak isim vermemişler, Edisyon Savaşlarını devam ettirmek istemiyorlar çünkü daha fazla. Sanırım ismi sadece "Dungeons & Dragons" olabilir, ya da türevleri.
Tasarım amaçlari 4th edition ile kazandıkları oyuncu kitlesini kaybetmeden eski oyuncu kitlesini geri kazanmak ve daha fazla oyuncuya hitap etmek. Rol Yapma Oyunu dendiği zaman verilecek tek cevabın "Dungeons & Dragons" olmasini istiyor Wizards. Bir nevi pazarda ve endustride bir numara olmak ve bunun devamlılığını sağlamak.
Umarım 4th editionda yaptıkları ana kitapları 2'ye, 3'e bölme hatasına tekrar düşmezler.
Eylül ayından beri aylık yayınlanan Dungeons ve Dragons dergilerindeki bazı makalelerde yeni edisyonun çalışmalarının başladığını anlamak mümkündü zaten. Hatta yaptıkları çeşitli anketlerle de bunu bir nevi duyurmuşlardı. Yayınladıkları makalelerde epey bir heyecan verici geliyor yeni sistem. Baharda da paylaşmaya başlayacaklar bakalım.
En çok heyecanlandığım noktaysa; Forgotten Realms'in default setting olma ihtimali.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

Kharnos

 • Narrator
 • - 21 -
 • İleti: 761
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #2 : Oca 23, 2012, 01:06:02 »
Benim en çok heyecanlandığım nokta da oyun geliştirme sürecine FRP oyuncularının da dahil olmuş olması. Paizo da Pathfinder'ı geliştirirken böyle bir yöntem kullandı ve her şey oyuncularla detayına kadar tartışıldı. Buna 3.5'un cilalanmış hali de diyebilirsiniz (aslında gerçekten öyle) ama ortada azımsanmayacak bir emek var. Üstelik Pathfinder oynarken iki kere kazanmış olduk. Neden mi? 4th Edition eski ürünlere sırt çevirirken Pathfinder "eski kitaplarınızı da kullanabilirsiniz" sloganları atıyordu, belki de bu dostça yaklaşımdı bu sistemi daha çekici ve engin kılan.

4th Edition'dan sonra sistem üzerinde kısmen geriye, kısmen ileriye dönük değişikliklerin olacağını tahmin ettiğim için (başka türlü eski oyuncuları da çembere katmak biraz zor olur) eski kitaplardan faydalanma olayımızın da biteceğini düşünüyorum (genel kültür hariç). Ama sorun değil. Yeter ki WotC bu arkadaş canlısı yaklaşımı sürdürsün, adam gibi bir Player's Handbook yapsın, herşey bir kitapta olsun, deli dolu olsun, başka da bir şey istemem. Gnome için ayrı, Warlock için ayrı kitap bulmaya çalışmak çok yorucu. Hani küçükken aldığımız sakızların içinden etiketler çıkardı ve biz onları albümlere yapıştırıp tamamlamaya çalışırdık ya, FRP oyunculuğunda tüketim alışkanlığı buna dönmemeli. Sadece üç core kitap ile kendimi eksiksiz hissetmeliyim. Bakalım bunu yapacaklar mı?

D&D Next Playtest için biz de kaydolduk, ve elimizden geldiğince geri bildirim yapmaya çalışacağız. Madem bu oyun bizim için yapılıyor, biz de sesimizi duyuralım.

Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #3 : Oca 24, 2012, 16:22:23 »
Başlığı D&D Next olarak değiştirmeni tavsiye ederim ahaha.
Ama sadece Dungeons & Dragons olarak da isim verseler; yani 5.0 demeyip. Bence daha güzel olabilir.
Haftasonu DDXP'de playtesti olacak, sanırım bir şeyler öğreniriz.
Wizards forumlarında da yeni başlıklar açılmış D&D Next ile ilgili.
Şu geri bildirim durumu konusunda biraz şüphelerim de yok değil; kimi kaynaklar yeni edisyonun çoktan hazır olduğunu, geri bildirim olayının sadece bir göz boyama olduğunu söylüyor.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

Kharnos

 • Narrator
 • - 21 -
 • İleti: 761
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #4 : Oca 24, 2012, 17:26:26 »
Bana göre de sistemin ismi Dungeons & Dragons olarak kalacak. Çünkü dizayn ekibinden birisi şöyle diyor: "Dungeons & Dragons'un özünü oluşturan elementleri damıtarak hem çok basit, hem de herkesin istediği yöne ve detaylılığa çekebileceği esneklikte hazırlayacağız." Bütün Edition'ların en iyi yönlerini tek bir sistemde toplamayı düşünüyorlar. Ben olsam ben de "5th Edition" demezdim buna. 4th Edition'un devamı gibi dururdu yoksa.

Gelelim geri bildirim konusuna. Sistem zaten baştan aşağı hazırdır. Oyuncular sadece oynayıp fikir bildirirler ve oyun da buna göre törpülenir. Göreceksin ki oyuncular kural sisteminde açık kalmış olan, anlamsız görünen veya daha iyi bir alternatifi olan yüzlerce farklı nokta yakalayacaklardır. Bu gibi şeyler forumlara taşınır, WotC da bu verilere göre sistem üzerinde oynamalar yapar veya yapmaz. Kendi bilecekleri iş. Ama dikkate alsalar iyi ederler. Çünkü Playtest sonrası geri bildirimlere kulak asmayan bir politika, bütün oyuncuları aynı çemberde toplayacağını iddia etmiş olsa da bunu yapamaz.

WotC şu anda hem herkese kucak açtığını, hem bu oyunun diğer bütün Edition'ları iptal edip zirveye oturacağını, hem de önümüzdeki kırk yıl boyunca ortalığı kasıp kavuracağını iddia ediyor. Bunlar çeşitli pazarlama taktikleri elbette. Bu oyunu yediden yetmişe, eskiden yeniye herkese satmak istiyorlar. D&D'un çok Edition'lu ve çatışmalı iç dünyası yüzünden yıpranan imajını bir hamlede düzeltmek, eski sistemlerin üzerine bir perde çekerek bu oyunu tek tip hale getirmek ve böylece pazarda rakiplerine karşı daha sağlam bir yer edinmek istiyorlar. Ama D&D oyuncuları da geçmişte para kaybetmiş ve bilinç kazanmışken bunu başarabilmek ancak o oyuncuları dinlemekle mümkün olur. Sonuçta tasarım ekibinin bütün bu cilalı konuşmaları ancak oyun piyasaya sürülene kadar etkili. Oyun çıktığında kararı yine oyuncular verecek. WotC bu oyunu dominant ve tek tip hale getirme politikasıyla bu oyunu bu sefer kibarca bize dayatacak, yine de bunlar oyuncuyu ilgilendirmez. Kimse beğenmediği bir ürünü almak zorunda değil. 4th Edition çıktığında aynı yöntemi biraz daha sertçe uygulamışlardı, ama tutmadı.

Öte yandan, dizayn ekibinin konuştukları gerçekten heyecan verici, baştan çıkarıcı. Umarım bütün okuduklarımız doğrudur, çünkü eğer doğruysa bütün bu sistemin aslında nasıl olması gerektiği ile ilgili pek çok hayalimiz gerçek olacak demektir.

Playtest aşamasını merakla bekliyorum.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #5 : Oca 24, 2012, 18:06:35 »
Dediğin gibi zaten en iyi oynarken görülüyor eksiklikler, aksaklıklar.

Benim yeni edisyondan beklentim; 4th powerlarını eski büyü sistemiyle harmanlayıp revize etmeleri. Ve combat/encounter'ların biraz olsun hızlanması. Hali hazırda oynattığım oyunda da en çok canımı bu combatların uzun olması sıkıyor. Uzun lafın kısası; 4'ün ve 3'ün en iyi yönlerini alıp harmanlarlarsa da gayet güzel şeyler ortaya çıkabilir.

Playtest aşamasını ben de bekliyorum, hele bizim ki uluslararası oyunculara da playtest şansı verirlerse (elektronik kaynaklarla) çok güzel olur.

Açıkcası nasıl olursa olsun sırf meraktan yeni versiyonun kitaplarını kesin alacağımı biliyorum. Eğer içime sinmezse de bir şekilde elimdeki 4th kaynaklarıyla sentezler, kendi D&D versiyonum olarak devam ederim.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

Kharnos

 • Narrator
 • - 21 -
 • İleti: 761
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #6 : Oca 25, 2012, 16:52:45 »
İlk playtest için az bir zaman kaldı. Uzak ülkelerin oyuncularına ne gibi şanslar verecekler ve biz ne zaman, hangi derecede test edebileceğiz bilmiyorum. Ama WotC'un bize atacağı ekmeği beklerken herkese başka bir tavsiyede bulunayım. Wizards - "D&D Next" Grup sayfasında yeni sistemle ilgili küçük oylamalar yapmaya başladılar. Mevcut bazı oyun kurallarının gelecekte nasıl olması gerektiğiyle ilgili fikrimizi soruyor, güzel noktalara değiniyorlar. Buradaki herkesin bu küçük oylamalarda yer almasını tavsiye ederim.

Oyuna gönül vermiş olanların çoğunun benzer isteklere sahip olması ve Wizards'ın bunları dikkate alma ihtimali beni sevindiriyor.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #7 : Oca 25, 2012, 23:42:41 »
Hangi sayfadan bahsediyorsun bir link atabilir misin?

Benzer oylama sistemini birkaç aydır yayınladıkları makalelerde de kullanıyorlardı. Fazlasıyla meraktayım bu sıralar, deli gibi yeni haberleri takip ediyorum heyecandan olsa gerek (:
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

Kharnos

 • Narrator
 • - 21 -
 • İleti: 761
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #8 : Oca 26, 2012, 00:26:22 »
Damage Reduction ile ilgili bir oylama şurada bulunuyor:

community.wizards.com/dndnext/blog/2012/01/19/1_or_better_to_hit

Aynı grubun diğer başlıklarında da başka oylamalar var. Başka bir yerde başka bir aktivite var mı henüz bilmiyorum. Site bir hayli karışık.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #9 : Oca 28, 2012, 00:49:34 »
Sistem içerisindeki farklı modülleri merak ediyorum doğrusu.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

Kharnos

 • Narrator
 • - 21 -
 • İleti: 761
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #10 : Oca 31, 2012, 17:21:08 »
Tavsiyenle 29 Ocak seminerine ait diyalogları okudum. Skill'ler ve Ability Score'lar üzerine yapılmış olan bu soru-cevap seansında yapılan açıklamaların hemen hemen hepsine bayılmış olduğumu itiraf etmeliyim. Merak eden arkadaşlarımız için aklımda kaldığı kadarıyla buraya aktarmaya çalışacağım.

Oyun dizayn ekibi, Ability skorlarının çok daha fazla ön plana çıktığı bir sistem hazırlıyor. Bunun hem iyi hem de kötü yanları var, ama iyi yanları ağır basacak gibime geliyor. Eski sistemlerde oldukça geniş (ama ucu da bir o kadar da açık) olan Non-Weapon Proficiency sisteminden son versiyonlardaki Skill sistemine gelinceye kadar pek çok skill ortadan kaldırılmış ve yapılacak bütün işler az sayıda Skill'in yelpazesine indirgenmişti. Bu da (eğer derinlik arıyorsanız) bazı detayları ve irili ufakı yetenekleri yok eden bir sistem, onlar da böyle düşünüyorlar. Skill'lerin oyunda matematiksel olarak kapladığı alanı minimuma indirip, sadece Ability skorlarınıza güvenmek suretiyle bile istediğiniz her şeyi deneyebileceğiniz bir sistem yapıyorlar. Yani Skill'ler aslında Ability skorumuzun kenarına düşeceğimiz küçük bir not gibi olacaklar. Örneğin "STR 15, ve de kapı kırmaya +1 bonus, çünkü karakterim bu işte gerçekten iyi." gibi. Bu çerçevede çok daha küçük bir alan kaplayan Skill'lerden oluşan, ama çok daha fazla seçenek sunan bir Skill sistemi bizi bekliyor olabilir.  Zar atmayı da en aza indirgemeyi ve böylelikle oyuncuların oyundan alacakları zevki engellememeyi istiyorlar. Yani bir kutuyu veya kapıyı kırmak isteyen bir oyuncu defalarca Strength check atmak zorunda değil. DM o karakterin Strength'ini kontrol edip "Evet senin STR skorun 17, kapıyı kırdın" da diyebilir.

Ability'lerin değerlerinin artmış olmasının kötü yanları da olabilir benim görüşümce. Ability skorlarının artık oyunun merkezine oturmuş olmasından dolayı, sırf bir karakterin Ability skoru diğer karakterden daha düşük diye hayatı boyunca onun gölgesinde kalma ve Skill'lerin ölçeği küçültülmüş olacağı için bu gerçeği değiştirememe ihtimali elbette kötü.

Skill'lerin isteğe göre oyundan tamamen çıkarılması da başka bir opsiyon. Bir oyun sadece Ability skorları üzerinden de oynanabiliyor olacak. Hatta isterseniz sadece Roleplay yapabilir ve Ability elementini bile oyun dışı bırakabilirsiniz. Bu tabii sizin ne kadar detay istediğinizle alakalı olan bir şey.

Kurtarma atışları (Saving Throws) oyunda mevcut, ama bunlar Ability check olarak kullanılacak. Yani duruma göre her bir Ability skoru Saving Throw olarak kullanılacak. Bunun haricinde Fortitude, Reflex ya da Will gibi kavramlar görmeyeceğiz.

Tıpkı ırklar gibi, sınıflar da artık Ability Bonus alacaklar. Örneğin bir Half-Orc seçtiğinizde +1 Strength kazanırken, bir Fighter seçtiğinizde yine +1 Strength kazanıyorsunuz. Bunu da o sınıfın bir mensubu olabilmek için geçirmiş olduğunuz zaman ve yaptığınız antrenmanlara dayandırmışlar. Evet, olabilir.

Oyunda mevcut olan sınıflar ve Theme'ler (bir nevi Archetype'lar) da Skill bonus kazandıracaklar ama bu herhangi bir Skill'e + bilmemkaç şeklinde olmayacak. Daha özel manevra ve hareketlere bonus kazandıracaklar ve DM ilgili Ability Check'i istedğinide devreye girecekler. Bu haliyle Character Trait'leri andırıyorlar.

Sistem Roleplaying'i sonuna kadar destekliyormuş gibi göründüğü için, DM rolünü iyi yapan ve hareketlerini iyi bir biçimde açıklayan oyuncuya zar attırma ihtiyacı duymayabilir. Aslında bunu her sistemde yaparsınız. Ama galiba matematiksel altyapı da bunu destekler nitelikte (basitlikte) olacak.

Feat'lerin oyundaki önemi artırmışlar. Feat'leri daima aktif olan "at-will" kabliyetler olarak düşünüyor ve diğer sınıflara da kullanabilecekleri güzel seçenekler sunuyorlar. Örneğin Wizard'ın "Javelin of Fire" at-will gücü gibi.

Sınıflara farklı yorumlar getirmek ve oyuna farklı yetenekler, farklı tatlar katabilmek için "Theme" unsurunu kullanacağız. Örneğin karakterimizin iyi iksir yapan birisi olması, iyi bir demirci olması, bir asilzade olması gibi daha detay seçenekler için Theme'leri kullanacağız ve istersek karakterimizin bu yönünü de geliştirebileceğiz. Başka şekillerde elde edemeyeceğimiz, kendilerine özel Skill'leri kullanabilmemizi sağlayacaklar.

Magic Item'ların büyük bir bölümü, eski D&D havasını koruyabilmek için adlarını hatırlayacağınız şeylerden oluşacak. Sıradan ekipmanların oyundaki önemlerinin artık daha fazla olacağı açıklandı. Çok yüksek Level'larda bile karakterin sahip olduğu sıradan ekipmanların hâlâ ilgi çekici boyutta kalacağı söyleniyor. Bu da benim gibi Low-Magic dünyalardan hoşlanan bir DM için büyük bir lütuf.

Altın sisteminden Gümüş sistemine geçmek suretiyle daha Mikro bir ekonomik sistem olacak oyunda. AD&D sisteminden hatırlayabileceğiniz "Electrum" para birimini oyuna yeniden dahil etmeyi istiyorlar. Silahlar artık belli başlı kategorilerde toplanıyor. Sadece Longsword'u iyi kullanan Fighter modeli tarih oluyor. Artık bir Fighter bütün silahları iyi kullanıyor olacak. Eğer kılıçlara yoğunlaşmak isterse, bu bütün kılıç türleri için geçerli olacak. Silahlar arasında Damage Dice (1d6, 1d8...) ve Damage Type (Slashing, Piercing...) gibi farklar hâlâ var. Buna ek olarak "Accuracy" diye bir özellikleri de olacak ve bu yönleriyle de birbirlerinden değişik olacaklarmış. Belirli bir silahta ustalık sahibi olan bir sınıf, düz bir bonus almak yerine o silahla yapabileceği bazı at-will güçlerin de sahibi olup değişik manevralar yapabilecekmiş.

Gelelim karakter gelişimine. Artık Level atlayınca çok dramatik değişiklikler olmuyor Bonus'larda. Daha ağırdan bir gelişim söz konusu, bu da hem sıradan ekipmanların hem de Ability skorlarının neden çok daha uzun bir süre değerlerini koruyacaklarını açıklar. Ability skorları çok daha yavaş bir gelişim gösterecek. Experience puanları sadece canavar öldürmekle değil, quest tamamlamak veya roleplay yapmakla da kazanılacak.

Büyü component'leri, Ritual olarak geçen daha kapsamlı büyücülük aktiviteleri ile sınırlı olacak. Bazı özel Component'leri bulmak için bir Quest'e çıkmak bile gerekebilecek.

Combat'larda eğer istersek tamamen zihinden ve tasvirlerimiz ışığında oynayacak, eğer istersek de minyatürleri masaya döküp taktiksel savaşa girebileceğiz. Sistem her ikisini de destekler özellikte olacak. Taktiksel savaşta detay arayan oyuncu ve DM'ler için buna yönelik kural modülleri olacak.

Default Setting olarak Forgotten Realms seçilmiş durumda.

Şahsi fikrim, bu oyunun tam da bana göre olabileceği yönünde. Bu yüzden seminer kayıtlarını okuyunca rahat bir nefes aldım. Ama bu gelişmelerin oyuna nasıl yansıdığını görmeden kesin bir şey söylemek yine de zor. Bakalım daha neler göreceğiz.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

Vetrinus

 • Loremaster
 • - 8 -
 • İleti: 190
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #11 : Oca 31, 2012, 21:57:36 »
Çok yalın bir şekilde yanıtlayacak olursam, okuduklarımdan anladığım ve sezdiğim kadarıyla RP unsuruna epey ağırlık verecekler. Bu çok iyi bir şey. Bunun dışında söyleyebileceğim bir şey daha var; yukarıdaki yazıda bahsedilen değişikliklerin her biri epey önemli değişiklikler. Oyunda nasıl yorumlayacağımız da çok önemli. Uzun uzun konuşmak, deşmek lazım. Sıcak çay eşliğinde tabii ki :)
J'alre

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #12 : Şub 01, 2012, 01:05:08 »
Ilker, Rol Yapma Oyunlari kismina al istersen bu basligi, zira bu haftadan itibaren daha cok konusmaya baslayacagiz gibi.

http://community.wizards.com/dndnext/blog/2012/01/31/dd_playtest_news_for_week_of_january_30

Guzel yazilar ve bilgiler gelecege benziyor.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #13 : Şub 03, 2012, 01:59:16 »
http://community.wizards.com/dndnext

son iki yazi cleric ve silah hasar tipleri uzerine.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #14 : Şub 09, 2012, 20:57:49 »
Negatif HP
Fighter

Yeni yazı ve anketler.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

Kharnos

 • Narrator
 • - 21 -
 • İleti: 761
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #15 : Şub 09, 2012, 21:17:33 »
Level ile birlikte artacak olan ırksal kabiliyetler... Düşündürücü. Sizce bu mantıklı mı, yoksa saçma bir şey mi? Aslında fikrin çıkış noktası ve amaçladığı şey gayet güzel ama Level kavramı gerçekçi baktığımızda tam olarak neyi ifade etmektedir ki, ırksal kabiliyetlerin de gelişimine sebep olmaktadır?
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #16 : Şub 09, 2012, 21:21:03 »
İlk aklıma gelen şeyi örnekle sunayım: Dragonborn ırkının sahip oldugu dragon breath gücünün level kazandıkça (yani daha fazla deneyim kazandıkça) etki alanının ya da verdiği hasar kapasitesinin artması. Dördüncü edisyonda bunları çeşitli feat'ler sayesinde yapabiliyor oyuncular.

Benim de aklıma "fighter nasıl olmalı" sorusu takıldı çok fena.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

Kharnos

 • Narrator
 • - 21 -
 • İleti: 761
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #17 : Şub 09, 2012, 21:28:07 »
Ben ırksal gelişimin Level ile ilişkilendirilmesinin biraz basit kaçacağı görüşündeyim. Yani evet, Level arttıkça ırksal kabiliyetlerin artması ve sınıf kabiliyetlerini destekler nitelikte olması güzel bir düşünce. Ama ya karakterin, mesela verdiğin örnekteki Dragonborn'un kendi Breath Weapon'ının gelişmesi üzerine hiçbir çalışması olmamışsa? Bunu opsiyonel yapsalar daha doğru olmaz mı? Belki de bu kadarını düşünmemek gerekiyor. Ne de olsa bunun böyle olmasının çok güzel sonuçları olacak.

Fighter konusunda ilk başta "Fighter bütün stilleri kapsamalı" diye düşünüyordum. Çünkü istediğin tarzı yaratabilmen mükemmel bir şey. Ama yukarıdaki makaleyi yazmış olan kişinin dikkat çektiği bir noktaya takıldım. Bu sayede Fighter, diğer sınıflara kıyaslandığında inanılmaz geniş opsiyonlar sunan bir karakter oluyor, diğer sınıflarsa Fighter'a kıyasla gayet sabit oluyorlar. Yani Fighter dediğin şey, başı sonu belirsiz bir kavram olmaya başlıyor. Bu da Class seçimi mantığına biraz ters gibi. Oyumu, Class sayısının artması ve seçeneklerin genişlemesinden yana kullandım.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

anasazi

 • Loremaster
 • - 3 -
 • İleti: 61
 • our tale begins...
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #18 : Şub 09, 2012, 21:37:10 »
Verdiğim örneği bir de normal ejderha olarak düşün; henüz bir yavruyken çıkarttığı nefes ile kadim bir ejderhanın nefesini karşılaştırarak. Bu tarz ırksal güçler olacaksa olsun evet ama ırkları dengesizleştiren bir durum olacaksa kötü olur sanırım.

Ben de biraz daha 4. edisyon ve essentials tercihinden yana kullandım oy hakkımı.
When you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you.

Vetrinus

 • Loremaster
 • - 8 -
 • İleti: 190
Ynt: D&D Next
« Yanıtla #19 : Şub 09, 2012, 21:40:27 »
"Ama ya karakterin, mesela verdiğin örnekteki Dragonborn'un kendi Breath Weapon'ının gelişmesi üzerine hiçbir çalışması olmamışsa? Bunu opsiyonel yapsalar daha doğru olmaz mı?" Opsiyonel yapmasalar bile, uygulamada "opsiyonelleşeceği" görüşündeyim. Bir karakter yaratıyorsun ve o karakter level atladıkça hikayeye ve oyuncunun seçimlerine göre gelişme gösteremeyecekse biraz iğreti durur sanki. Bu bağlamda ırksal kabiliyetlerin otomatik olarak artması da biraz iğreti. Fazla "sistemsel" bana göre.
J'alre