Gönderen Konu: Oerth  (Okunma sayısı 923 defa)

Kharnos

  • Narrator
  • - 21 -
  • İleti: 760
Oerth
« : Ağu 11, 2011, 18:48:38 »
Oerik
Oerth

Greyhawk olarak tabir ettiğimiz dünya, asıl adı Oerth olan, imkânların sınırsız olduğu fantastik bir dünyadır. Oerth büyünün, gizemlerin ve hayallerin dünyasıdır. Bu dünyada yaşamakta olan insanlar ve diğer ırklar, tehlikeli yaratıklar ile daimi bir mücadele içerisindedir. Oerth iyilerin ve kötülerin savaşlarına, düzenin ve karmaşanın bitmek bilmeyen çatışmalarına ev sahipliği yapar.

Oerth ve Katmanlar

Flanaess'li alimler Oerik'in, Oerth'in dört kıtasından en büyüğü olduğu ve bütün bu toprakları dört büyük okyanusun çevrelediği konusunda uzlaşırlar. Yine alimlere göre Oerth ayrıca hem cennetin hem de yeraltı dünyasının dörder katmanı ile çevrelenmiştir. Flanaess'in ötesindeki topraklara dair neredeyse hiçbir şey bilinmemektedir. Yukarıdaki ve aşağıdaki alemlere dair ise çok az şey anlaşılabilmektedir. Güç sahibi ve yüksek mevkili kişiler böyle bilgilerin önemli bilgiler olmadığını iddia etmiştir. Bunun sebebi, Greyhawk şehri ve çevresindeki toprakların tüm medeniyetin ve aydınlanmanın merkezi olarak görülmesidir. Bazı kimseler bu varsayımı sorgularlar ve çevrelerindeki dünyayı ve içerdiği mücadeleleri keşfedebilmek için büyük bir istek duyarlar.

Oerth evrende bulunan; büyük boşluklar, görünmez hava sahaları veya gerçekliğin kırılgan perdeleri ile birbirlerinden ayrılmış olan pek çok dünyadan sadece bir tanesidir. Büyü sanatı ve bu sanatın devamlılığını sürdürüyor olması Oerth'in tabiatını tanımlar. Yazılmış tarihin başından sonuna kadar bu dünyayı şekillendirmiş olan şey, büyüsel savaşlar ve onarımlardır. Büyünün hakim olduğu bu olaylardan bazıları başka dünyaların tarihlerine de etki etmiş, Oerth ve yabancı küreler arasında boyut kapılarının açıldığı olmuştur. Oerth'in büyüsel derinliğinden faydalanan az sayıda başka alem de vardır. Bu alemlerde doğaüstü güçlerin cazibesine kapılıp gelmiş olan tuhaf ve görülmemiş varlıklar bulunur. Böyle varlıkların büyük çoğunluğu hayatlarını Oerth'in günışığı ile aydınlanmış yüzeyinden uzakta geçirirler. Aşağıda, gelişmeye devam edecilecekleri ve planlarını yapabilecekleri ışıksız mağaralarda gizlice yaşamayı tercih ederler.

Yeraltı dünyasına giden yollar gözlerden gizlenmiş olsa da, bilgeler dikkatlerini her zaman yükseklere, cennete doğru çevirebilirler. Herkes Güneşin Oerth'in çevresindeki turunu 364 günde bir tamamladığını, bu sırada asla sapmayan belirli bir çember üzerinde Zodiac'ın on iki yuvasını ziyaret ettiğini bilir. Luna olarak anılan büyük solgun ay, her biri 28 gün olan belirli evreler içerisinde büyür ve küçülür. Bu evreler, ay hesabının temelini oluşturur. Deniz yeşili renkli küçük ay Celene, güzelliğini yıl içinde sadece dört kez göstereceği bir rota izler. Celene'nin göründüğü tarihler, uygar toplumların festivallerinin habercisidir. Bunların dışında yine Oerth'in büyük ve küçük ayları olan Mistress ve Handmaiden da bilinmekte ve kendi başlarına birer dünya olarak görülmektedirler. Yine de bu yüce dünyalardan gelmiş olan birileriyle karşılaştığını iddia eden kimseler pek azdır (tıpkı -ya da bu sebeple-  bu yabancı dünyaları bizzat ziyaret etmiş olduğunu iddia edenler gibi).

İklim ve Mevsimler

Hava durumu göz önünde bulundurulduğunda Flanaess'in olağanüstü bir bereketi ve kutsanmışlığı olduğu söylenebilir. İki kış ayı ya da geç sonbahar-erken ilkbahar geceleri sayılmazsa, kuzey enlemlerinin dışında kalan bölgelerde kış mevsiminin sıcaklık derecesi donma noktasının altına nadiren düşer. Kış mevsiminin derinliklerinde sıcaklığın donma noktasına erişmesiyle birkaç gün bu şekilde geçer ancak daha sonra iklim yavaş bir biçimde yeniden ısınmaya başlar. Kuzeydoğu ve kuzey bölgeleroldukça soğuk olmaya yatkındır. Bu bölgelerdeki denizler, kış mevsiminin Flanaess'in iç bölgelerindekine nazaran iki katı uzun geçmesine sebep olur. Dramidj Okyanusu buna önemli bir istisnadır. Şaşırtıcı ılık akıntılar bu bölgedeki iklimi daha da yumuşatmaktadır.

Sonbahar, Kış ve İlkbahar daha kısa sürmekte, özellikle de Flanaess'in merkezinde yaz mevsimi beş ay veya daha fazla yaşanmaktadır. Hakim rüzgârlar kış ve sonbahar mevsimlerinde kuzeydoğudan esenler, diğer zamanlarda ise doğu ve güneydoğudan esenlerdir. Flanaess'in çoğu bölgesi bereketli bir ekini garanti etmeye yetecek kadar yağış alır.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka