Gönderen Konu: World of Greyhawk  (Okunma sayısı 818 defa)

Kharnos

  • Narrator
  • - 21 -
  • İleti: 760
World of Greyhawk
« : Ağu 11, 2011, 12:16:48 »

Greyhawk

Greyhawk, Amerikalı yazar ve oyun tasarımcısı Gary Gygax (27 Temmuz 1938 - 4 Mart 2008) tarafından, Dungeons & Dragons fantastik rol yapma oyunları için yaratılmış olan kurgusal bir dünyadır. İlk etapta Gray Gygax tarafından çocuklarını eğlendirmek için, bir kalenin altındaki bir zindan olarak tasarlanmış, zaman içerisinde genişleyerek sonunda kocaman bir dünyaya dönüşmüştür. İlk olarak 1980 yılında yayınlanmıştır ve D&D oyunları ile eş zamanlı olarak yeni düzenlemeler eşliğinde gelişmeye devam etmiştir.

D&D 3rd Edition'un yayınlanması ile birlikte Greyhawk yeniden D&D'un varsayılan dünyası olarak seçilmiştir. Greyhawk aynı zamanda dünyanın gelişmeye devam etmesi için yayınlanmış olan pek çok maceraya ev sahipliği yapmıştır. 2000-2008 yılları arasında dünyanın her köşesinden oyuncuların katılımı ile gerçekleşmiş olan "Living Greyhawk Campaign" ile bu gelişimini sürdürmüştür.

Greyhawk, D&D için yaratılmış ilk dünya olmamasına rağmen bugün hâlâ en çok detaylandırılmış olan dünyalardan birisi olma özelliğini korumaktadır.

Dünya

Greyhawk hikâye ve maceraları Oerth adlı dünyada, karanlık bir savaş sürecinden yeni çıkmış çok uluslu bir toprak parçası olan olan Flanaess'ta geçer. Flanaess, Oerth'in dört kıtasının en büyüğü olan geniş Oerik kıtasının kuzeydoğu ucunda yer alır.

Flanaess'in parıldayan mücevheri, insanlarla dolu bir metropol olan, kahramanları ve kötü adamları cazibesi ile kendine çeken Greyhawk adlı şehirdir. Savaşçılar, tüccarlar, büyücüler, dilenciler, ruhbanlar, bilgeler ve hırsızlar, büyük macera arayışları içerisinde bu şehrin sokaklarını doldurur.

Flanaess halkı her yeni doğan güne yeni umutlarla başlar, fakat kötülük karanlık mağaralarda her zaman pusuda bekler. Kötü güçler, yozlaşmış toplumlar içerisinde entrikalar yaratmak ve kirli oyunlarını oynamak için fırsat kollarlar. Flanaess toprakları geçmişte, böyle entrikalar yüzünden yıkılmış olan sayısız millet ve binlerce insanın öldüğü sayısız savaş görmüştür. Bu yüzden Flanaess'in her köşesinde yeni kahramanlara daima ihtiyaç duyulmaktadır ve bu kahramanları beklemekte olan sayısız macera mevcuttur.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka