Gönderen Konu: 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı  (Okunma sayısı 717 defa)

ZengalDarkskull

  • Planewalker
  • - 6 -
  • İleti: 131
  • Toprak, sana karışalım.
19 MAYIS

Bugünün diğerlerinden farkı yok gibi görünebilir. Ancak herkes iyi bilmeli ve hissetmelidir ki bu şekilde hissediliyorsa bu bizim "millet" olarak ne kadar duyarlı olduğumuzu göstermektedir. Bugün her Avrupalı filmlerinde, insanların gündelik yaşantılarına kadar varlıklarının her yerine "kilise, milli bayrak, devlet binaları, ulusal savaşlar" gibi pek çok konuyu rahatlıkla işlemektedirler.
Durum böyle iken bizim bir 19 Mayıs'ı hakkıyla kutlayamamamız son derece vahim bir vaziyettir.
Kitabi bilge olarak;
Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ulusal bayramıdır. 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkmıştır ve o gün Kurtuluş Savaşı'nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Tarihçe

20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" olarak değiştirildi.

Kutlamalar

Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde "Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına" yazan ve "Sevgi Bayrağı" olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu'ndaki Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir.
Samsun'dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale'den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara'da Cumhurbaşkanına sunulur.

Kaynakça: Wikipedia

İletiniz düzenlenmiştir. Alıntı yaparken boş dipnot bağlantılarına lütfen dikkat ediniz.
Burden