Gönderen Konu: Allianoi  (Okunma sayısı 1339 defa)

Vetrinus

• Loremaster
  • - 8 -
Allianoi
« : Ara 18, 2010, 02:31:14 »
Antik Çağ'dan günümüze miras kalmış çok önemli bir sit alanının daha üzerini kapattık! Yakında tamamen sular altında bırakacağız! Avrupa Kültür Başkenti olmak bu mudur? Zeugma, Hasankeyf, şimdide Allianoi... İçim acıyor. Kendimi kontrol etmeyi bir an için bıraksam yazacak o kadar çok şeyim var ki forum kurallarını epeyce çiğnemiş olurum bunu yaparsam. Tarihe bu kadar saygısız bir toplum daha olamaz sanırım. Lafa geldiğinde her şeyde "en iyiyiz." Malesef geçmişe bu kadar acımasızca davranarak geleceği "en" karanlık toplumuz. Aşağıdaki linkten Allianoi, süreç ve bugün gelinen nokta hakkında bilgi edinebilirsiniz;

Ölü Link - Kaldırılmıştır

Sevgiler.
J'alre

Kharnos

• Narrator
  • - 21 -
Ynt: Allianoi
« Yanıtla #1 : Ara 18, 2010, 09:45:45 »
Değerli paylaşımın için teşekkürler Vetrinus. Sayfadan öğrendiğim kadarıyla, kurtarma çalışmaları kapsamında önerilen ve Allianoi'yi bu yıkımdan kurtaracak alternatif bir sulama projesi de mümkünmüş. Tabii kabul görür mü merak ediyorum.
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

Vetrinus

• Loremaster
  • - 8 -
« Yanıtla #2 : Ara 18, 2010, 10:59:40 »
Benim hiç umudum yok abi.
J'alre

Grex

• Loremaster
  • - 4 -
« Yanıtla #3 : Oca 01, 2011, 23:45:21 »
Haber

Ne yazık ki!!
!

Ryle

• Loremaster
  • - 6 -
  • Ryle`
« Yanıtla #4 : Oca 02, 2011, 01:02:43 »
Buna gerçekten çok üzülüyorum. Türkler böyle, evet. Başka insanlar ufacık bir tarihi değeri olan heykele bile paha biçemezken, bizim insanlarımız koskoca bir kenti kumlar altında bırakıyor. Gerçekten çok yazık.
Terazinin iki tarafında kimin durdugunun önemi yoktur, önemli olan kefeyi tutan demir.

Alois

• Traveler
  • - 4 -
« Yanıtla #5 : Oca 10, 2011, 16:56:28 »
Bu paylaşım için teşekkür ederim Vetrinus.
Herşeyi görmezlikten geldiğimizden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
DOLDUR HANCI

Garion

• Traveler
  • - 2 -
« Yanıtla #6 : Oca 11, 2011, 23:17:51 »
Hepimiz biliyoruz, Allianoi hakkında bir süre haber yapıldı, televizyonlarda gelişmeleri gördük, takip ettik. Peki ne oldu, şimdi durum nedir; kimsenin umrunda değil. Allianoi oldu bittiye geldi, tabiri caizse yalan oldu. Büyük yazık. Biz unuttuk ama dünya hala unutmadı. Bir iki gün önce okuduğum bir haber yine aynı hissiyata kapılmama sebep oldu. Yahu biz kendi değerimize sahip çıkmıyoruz, Avrupalı taa nerelerden hatırlatıyor. Dünyaca tanınan tenor ve Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu başkanı Placido Domingo sağolsun başbakanımıza mektup yazmış. Bakalım cevap ne olacak.
e.t.c.

Alois

• Traveler
  • - 4 -
« Yanıtla #7 : May 02, 2011, 10:10:27 »
Ben bu yazılar üzerine alıntı yaptım.Bu bilgileri sizlerinde görmenizi istedim.
En aşağıdaki Sizde katılın yazısını okuyarak destek olma şansımız vardır.

“Dünya çapında tanınmış tenor ve orkestra şefi Placido Domingo, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a özel bir mesaj göndererek, istisnai değer taşıyan Roma hamamı Allianoi’un sular altında bırakılmasıyla yaşanacak kültürel trajediden kaçınılmasını istedi.
Yıllarca süren protestolardan sonra, şimdi, artık Batı Anadolu’da, Bergama yakınlarındaki muhteşem bir arkeolojik alanın kurtarılabilme şansı bakımından son noktaya gelinmiş bulunuyor. Yortanlı sulama barajı kapsamında suların toplanmaya başlamasıyla, MS. 2. yüzyıldan kalma Allanoi tarihi alanı tümüyle kaybedilecek.

Aynı zamanda Europa Nostra’nın (Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu) Başkanı olanPlacido Domingo, Başbakan Erdoğan’a mesajında şunları vurguladı:

“Bugün Allianoi antik kentinin Türkiye’deki yerel halk için uzun vadeli ve sürdürülebilir kazançlar sağlayacağına inanan çok sayıda kişi var. Bir sulama barajı hemen yakınlarda yaşayan ve tarımla uğraşan bazılarına gerçekten fayda sağlayacak olsa da, bu ancak kısa süreli bir hizmet olacaktır.

Buna karşılık, gerek Türkiye’de, gerekse diğer Avrupa ülkelerinde büyük halk grupları, bu antik hazinenin gelecek kuşaklar için korunmasının hepimizi zenginleştireceğini düşünüyorlar.

Üstelik, Allianoi gibi değerli bir arkeolojik varlığın, sular altında yok edilmek yerine,  yerel turizmin geliştirilmesi için sürekli bir kaynak olarak kullanıldığında, birçok yeni iş alanı da açabilecek güçte olduğu kanısındalar.

“Allianoi’un kurtarılması için sürdürülen yerel ve uluslar arası protestolar, insanların tarihe ve belleğe büyük değer verdiklerini açık bir biçimde ortaya koyuyor. Bu tutum, ilgili insanların yaşamına derinlik ve anlam katıyor. Allianoi gibi bizi geçmiş kuşaklara bağlayan tarihi önemdeki mekanların korunması için gerçekleşecek her türlü çabanın gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuzun yerine getirilmesine önemli bir katkı olacağını biliyoruz.”

Placido Domingo, mektubunda, Europa Nostra’nın Allianoi’u su altında bırakmaya alternatif projeler için Türkiye hükumetine yardıma hazır olduğu ve böyle bir yola gidilmesinin tüm taraflar için gurur kaynağı oluşturacağını da yazdı.

Bu arada Europa Nostra, kendi Başkanının çağrısına paralel olarak, tüm sorumlu Avrupa yurttaşlarını Allianoi’un sular altında bırakılmasına engel olmaya çağırdı. Kurum bu amaçla bu konuda karar verici olan en üst kişi olan Başbakan Erdoğan'a Allianoi'nin kurtarılmasını içeren bir mektup ya da e-posta gönderilmesini istedi.”
DOLDUR HANCI