Gönderen Konu: Fethipaşa Korusu  (Okunma sayısı 761 defa)

Vetrinus

• Loremaster
  • - 8 -
Fethipaşa Korusu
« : Eyl 29, 2010, 23:36:13 »
İçinde onlarca ağaç türünü birden barındıran, Üsküdar denilince ilk akla gelen mekanlardan biridir Fethipaşa Korusu. Üsküdar'ın kuzeyinden başlar Kuzguncuk tepesine kadar bütün sırt ve yamaçları kapsar koru. Üsküdar'ın iskele meydanından Şemsipaşa'ya doğru ilerlediğinizde, 5-10 dakikalık yürüme mesafesinden sonra karşılar sizi. Zaten düzensiz olan iskele meydanı, Marmaray çalışması başladığından beri içinden çıkılmaz bir kargaşa yaşatıyor insanlara. Öylesine sinir bozucu bir kalabalık ve karışıklıktan sonra, çölde günler sonra su bulmuşcasına bir hissiyata kapılıyorsunuz Fethipaşa'nın merdivenlerini çıkarken. Çok fazla değil, 3-5 basamak çıktıktan sonra, korunun kendine has havası doluyor ciğerlerinize ve yüzlerce farklı çiçeğin kokusu adeta dans ediyor burnunuzda.  Bu hoş karşılamanın ardından, merdivenleri bitirip sola doğru kıvrıldığınızda çam ağaçlarının altında masaları olan bir işletmeyle karşılaşıyorsunuz. Öylesine güzel bir yerde boğaza nazır bir şeyler içme fırsatını kaçırmak istemiyorsanız eğer  boş bulduğunuz bir masaya kurulabilirisiniz.

Geçen gün birkaç dostumla beraber bu söylediğim her şeyi yaptım. Oturduk sakin bir masaya, niyetimiz Türk Kahvesi içmekti. Belediyenin işlettiği mekanda kendi servisini kendin yapıyorsun. Ben de kahve almak üzere kasa ve siparişlerin alındığı bölüme doğru gittim, önce fiyatlar çarptı gözüme, oldukça uygun, açıkçası şaşırdım, sevinçli bir şaşkınlıktı bu. Fakat daha sonraki şaşkınlıklarımın hepsinin kanatlarında hayal kırıklığı vardı. Lafı fazla dolandırmayayım;

-Türk Kahvesi makinayla yapılıyor ve karton bardakta.
-Çay karton bardakta.
-Ve mekanda sigara içilebilmesine rağmen küllük yok. Sipariş verdiğim yere gidip küllük istediğimde adam bana çay verdiği karton bardağın dibine biraz su koyup uzattı.

Açıkçası ben utandım ve tek birşey çıktı ağızımdan; Yuh artık!
J'alre

Garion

• Traveler
  • - 2 -
Ynt: Fethipaşa Korusu
« Yanıtla #1 : Oca 11, 2011, 22:53:12 »
Ben de aynı sıkıntıları yaşadım geçen hafta. Bir mutluluk içerisinde yeşili solumaya ve boğaza karşı bir şeyler yudumlamaya gittiğimiz koruda bahsettiğin saçmalıklarla karşılaşınca çok şaşırdık. Kağıt bardak ve diğerleri büyük rezillik tamam da, orada insanların bir şeyler yemek veya içmek için çektikleri ızdırap daha da büyük bir felaket. Fethi Paşa Korusu'na gitmek için Pazar gününü seçmekle ne kadar büyük bir yanlış yaptığımızın da farkına varmış olduk. Her şey sistemli ve düzenli olsa hiçbir problem çıkmayacak ama inanır mısınız neredeyse elli metrelik bir kuyruk ve uzun bir bekleyişten sonra bir şeyler alabildik ve bunların da çok özensiz servisler olması gerçekten beni çok ama çok büyük hayal kırıklığına uğrattı. Üzüldüm ve yazık demekten başka çarem kalmıyor.
e.t.c.