Gönderen Konu: Blind Guardian - At The Edge of Time  (Okunma sayısı 597 defa)

Kharnos

• Hancı
  • - 19 -
Blind Guardian - At The Edge of Time
« : Nis 14, 2011, 23:08:28 »

Sevgili Blind Guardian severler. Eminim pek çoğunuzda Nightfall In Middle Earth'ün yeri ayrıdır. Gerçek Bard'ların elinden çıkmış bu büyük başyapıttan sonra A Night at The Opera, ve daha da sonra A Twist In The Myth'i dinleyince, her biri mükemmel parçalar içerse de genel olarak gidişattan endişe etmiş olabilirsiniz (ki benim için A Night At The Opera'nın da yeri bambaşkadır). Ama bu albümü dinledikten sonra endişelerinizin boşa olduğunu anlayacaksınız. Çünkü Metal aleminin Bard'ları yeni bir başyapıt hazırlamış, yanıbaşımızda duruyormuş, lakin ben bunu çok geç fark etmek gibi bir gaflete düşmüşüm. Aranızdan dinlemeyenler mutlaka vardır diye sizlere albümü tanıtıyor, bir yandan da günah çıkarıyorum.

Avrupa'da 30 Temmuz 2010 tarihinde piyasaya sürülen At The Edge of Time, Blind Guardian'ın dokuzuncu stüdyo albümü. Albüm iddialı bir açılış parçasıyla başlıyor, Sacred Worlds. ("Sacred 2: The Fallen Angel" adlı video oyunu için yapmış oldukları Sacred adlı şarkının orkestra ile yeniden düzenlenmiş halidir, şunu kesinlikle görmelisiniz.) Bu 9:17'lik şaheseri dinlerken aklımdan iki düşünce geçiyordu. Birincisi, "acaba yeni bir NIME etkisi yaşayacak mıyım?", ikinci düşüncem de "Albüm daha da iyi parçalarla devam edecek mi?" olmuştu. İkinci şarkı olan Tanelorn adlı Power Metal ziyafetine geçtiğimde "Evet, işte bu!" dedim. Şaşkınlığı henüz üstümden atamamışken "sen ziyafet görmemişsin" dercesine girdi Road of No Release. Hiçbir şüphem kalmamıştı artık. Bu benim hayallerimi süsleyen albümdü. Çaresizce dinledim sonuna kadar. Sonra bir daha... Sonra bir daha... Albümün içeriği şöyle (Kaynak: Wikipedia):

1 - Sacred Worlds - 9:17
2 - Tanelorn (Into the Void) - 5:58
3 - Road of No Release - 6:30
4 - Ride into Obsession - 4:46
5 - Curse My Name - 5:52
6 - Valkyries - 6:38
7 - Control the Divine - 5:26
8 - War of the Thrones - 4:55
9 - A Voice in the Dark - 5:41
10 - Wheel of Time - 8:55
11 - Curse My Name (Original) (Japanese bonus track) - 5:13
12 - Valkyries (Extended) (Japanese bonus track) - 6:51

Blind Guardian muhteşem bir iş çıkarmış. Albümdeki 10 parça da birbirinden güzel. Zayıf halka yok. Hansi muhteşem. Gitarlar, davullar, alışık olduğumuz koro ve sayısız müzikal zenginlik, hepsi birbiriyle yarışıyor. Blind Guardian gücünden hiç bir şey kaybetmemiş ve adeta "bu iş bizden sorulur" diyor. A Twist In The Myth albümündeki progresif hallerini bir kenara bırakıp özlerine dönmüşler, ve şarkılardaki aroma size NIME hissiyatını tekrardan yaşatıyor. Kolombiyalı sanatçı Felipe Machado Franco'nun hazırladığı albüm kapağı da böyle bir albüme yakışacak cinsten.

Albümün 2 CD olarak piyasaya sürülmüş versiyonunda, yeni şarkılara ek olarak 8 parça daha bulunuyor. Bunlar da mevcut şarkıların değişik düzenlemelerinden oluşuyor.

Eğer Blind Guardian'a az çok bir ilginiz varsa, bu ilginin fanatikliğe dönüşmesi için bu albümü derhal edinin ve köle moduna girin. Durduğunuz hata.

Cry for Tanelorn!
Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
Franz Kafka

accordion-centenary